Kamera na avionu na daljinsko upravljanje snimila je opasan trenutak kada je težak snijeg s krova zgrade u širem centru Zagreba pao na automobil i potpuno ga smrskao.
Gomila snijega sručila se na parkirani Citroen te udubila krov koji je i pukao. Autori snimke tvrde kako je na vozilo pao dijelom smrznuti snijeg, a snimku su objavili na YouTubeu.
Prolaznici i vlasnici automobila s pravom mogu biti zabrinuti, naročito zbog prognoza koje za nedjelju najavljuju osjetno zatopljenje i neuobičajeno visoke temperature.
Zbog brzog topljenja snijega, padovi s krova bit će redovna pojava.
Kako namiriti štetu?
Ekstremni vremenski uvjeti za sobom ostavljaju oštećene automobile, ljude polomljenih udova, vlakove koji ne voze i slično. Tko će platiti štetu, pitaju se građani.
Štetu zbog snijega možete naplatiti. Ako vam je vozilo uništio snijeg i led s nečijeg krova, vlasnik kuće ili suvlasnici zgrade dužni su platiti štetu. U slučaju da vam grana ili drvo padnu na automobil, odštetu možete tražiti od gradskih službi koje su odgovorne za održavanje zelenih površina. Ako imate kasko osiguranje, pojednostavit ćete i ubrzati proceduru dolaska do novca. Osiguranje će vam platiti štetu, a taj novac će poslije tražiti od onoga tko je odgovoran. Nemate li kasko, najprije pokušajte dogovorom tražiti podmirenje štete na automobilu ili, u krajnjem slučaju, novac tražite sudskim putem.
Kazne za neočišćene krovove
Prema zakonu o komunalnom redu, dužnost je stanara i vlasnika objekata da očiste snijeg s krovova jer u suprotnom ugrožavaju ljude i imovinu. Kazne za nemar iznose od 1.000 do 2.000 kuna, a krajnja cijena može biti i mnogo veća.