Dim od katastrofalnih šumskih požara u Sibiru prvi je put u zabilježenoj povijesti dosegao Sjeverni pol, a ruski institut za nadzor upozorava da se požari pogoršavaju.
Razorni požari posljednjih su godina sve češće 'divljali' Sibirom, što su ruski meteorolozi i ekolozi povezali s klimatskim promjenama i nedovoljno financiranim šumskim nadzorom, javlja Guardian.
UN-ovi stručnjaci za klimu objavili su u ponedjeljak izvješće koje nedvojbeno pokazuje da se globalno zagrijavanje odvija brže nego što se strahovalo i da je čovječanstvo gotovo u potpunosti krivo za to.
Jedna od najteže pogođenih regija Sibira ove godine bila je Jakutija, najveća i najhladnija regija u Rusiji koja se nalazi na vrhu vječnog mraza, a koja je ove godine imala rekordno visoke temperature i sušu.
Ruski institut za nadzor vremena Rosgidromet rekao je u ponedjeljak da se situacija u regiji, također poznatoj kao Saha, "nastavlja pogoršavati". Prema Rosgidrometu, u regiji gori blizu 3,4 milijuna hektara, uključujući područja koja su teško dostupna i udaljena.
Aktivisti za zaštitu okoliša krive vlasti što su dozvoljaju da velike površine svake godine gore, jer im zakon dozvoljava da ne interveniraju ako su troškovi gašenja požara veći od nastale štete ili ako ne utječu na naseljena područja.
Prema ruskoj šumarskoj agenciji, ovogodišnji požari poharali su više od 14 milijuna hektara, što ih čini drugom najgorom sezonom požara od početka stoljeća.