To je to što me zanima!

Smrtonosna kuga se širi: Na udaru i resorti na Sejšelima...

Oni koji planiraju odlazak na Madagaskar trebaju se pravovremeno informirati o trenutnoj epidemiji kuge, načinu prijenosa i simptomima te o preventivnim mjerama, poručuju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
Vidi originalni članak

Zdravstveni djelatnici očajnički žele spriječiti širenje kuge u Africi. Na Madagaskaru je zabilježeno 1.300 slučajeva oboljelih, a od toga je u dvije trećine slučajeva riječ o pneumoničnoj (plućnoj) kugi - najopasnijem i najbrže širećem obliku te bolesti.

Ova vrsta razlikuje se od bubonske (limfne) kuge (poznatije kao Crna smrt) koja je u 14. stoljeću izazvala smrt 30-60 % svih stanovnika Europe. Plućna kuga širi se u roku od 24 sata, a zaraženi ako se ne liječe umiru u roku od 48 sati.

Najveći je broj oboljelih i umrlih zabilježen u glavnom gradu Antananarivo, lučkom gradu Toamasina i ruralnim predjelima područja Faratsiho.

Postoji opasnost da bi se bolest mogla proširiti i na susjedne države, a prve na udaru su Mozambik, Tanzanija, Kenija, Etiopija, Komori i Mauricijus. 

 

Na udaru su i resorti na Sejšelima, u Južnoj Africi i na otoku Réunion.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je priopćila kako je do sada život izgubilo 93 ljudi, dok iz Agencije Ujedinjenih naroda za zdravstvo tvrde da je ta brojka 124.  

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo navode kako u svrhu prevencije kuge ne postoji rutinsko cijepljenje niti se preporučuje preventivno uzimanje antibiotika tijekom boravka u rizičnom području. 

Osobe koje planiraju odlazak na Madagaskar trebaju se pravovremeno informirati o trenutnoj epidemiji kuge, načinu prijenosa i simptomima kuge te o potrebi provođenja preventivnih mjera tijekom boravka u rizičnom području, poručuju iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. 

Pneumonična kuga je infekcija pluća bakterijama kuge. Simptomi koji počinju naglo 2 do 3 dana nakon izloženosti bakterijama su visoka temperatura, tresavica, brzi srčani otkucaji i često jaka glavobolja. Tijekom 24 sata razvije se kašalj. Iskašljaj je u početku bistar i brzo postaje prošaran krvlju, a zatim jednoliko ružičast ili svijetlocrven (nalikujući sirupu od malina) i pjenušav. Bolesnik ubrzano i otežano diše. Većina neliječenih ljudi umire unutar 48 sati od početka simptoma.

Idi na 24sata

Komentari 23

  • jakolishe 01.11.2017.

    pobjegao" virus iz labosa mraka svijeta i zivota na ovoj lijepoj ali lose naseljenoj zemlji :(

  • jakolishe 01.11.2017.

    ovo nema veze sa hr a osobito sa politikom u hr ali razno razni trolovi brljave i na ovoj temi protiv političara i politike hr !

  • 01.11.2017.

    koliko bolesti ima i sve pogode afriku i aziju .

Komentiraj...
Vidi sve komentare