Smijenjeni Mate Radeljić bio je u skupini onih savjetnika koji su zaposleni na Pantovčaku, imenovani su dužnosnici i dobivaju plaću iz proračuna.
Smjenom je ostao bez funkcije i utjecaja, ali plaću će još nastaviti primati jer planira iskoristiti svoje pravo “šest plus šest”. To znači da ima pravo, poput ministara i ostalih dužnosnika, na šest mjeseci pune plaće, a zatim još šest mjeseci pola plaće. Pravo mu prestaje ako nađe novi posao, ali, primjerice, honorarno može raditi i primati istodobno plaću s Pantovčaka iako su ga odande otjerali.
Ostojić: Sve treba ispitati
Porezni obveznici su za savjete Radeljića predsjednici Kolindi Grabar Kitarović mjesečno izdvajali 32.342 kune bruto, a kad se odbiju mirovinski, zdravstveni i ostali doprinosi te porez i prirez, Radeljiću su ostajale 18.104 kune mjesečno. Ako bi iskoristio svoje puno pravo “šest plus šest”, to znači da ćemo njegov nerad nakon smjene platiti više od 291.000 kuna u bruto iznosu.
A što se tiče političke cijene za Kolindu Grabar Kitarović, ona je smjenom Radeljića izgubila dio potpore na desnici. I unutar HDZ-a i izvan njega. Gubitak planira nadomjestiti kod birača centra i umjerenih konzervativaca koji podupiru Andreja Plenkovića u vođenju stranke i države.
Radeljić je otišao uz potencijalni skandal, a njegove tvrdnje da mu je ostavku uz indirektne prijetnje najavio pripadnik Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) ispitat će i Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost. Grabar Kitarović opovrgnula je da je bilo ikakve zlouporabe tajnih službi i da ih je neustavno koristila za smjenu Radeljića.
Ranko Ostojić (SDP), predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, jučer je rekao da je već zatražio očitovanje SOA-e, ali je rekao i da sumnja u istinitost Radeljićevih tvrdnji.
- Iako ne bi bilo prvi put da Radeljić iznosi neistine, on kao zviždač i osoba koja upozorava na problem ima puno pravo na zaštitu institucija - rekao je Ostojić i dodao da je Radeljić lagao i pred sudom u procesu poduzetniku Željku Bilošu i bivšoj ravnateljici Porezne uprave Nadi Čavlović Smiljanec. Ostojić kaže da je Radeljić rekao kako je on kao tadašnji ministar unutarnjih poslova davao naloge HBOR-u o kreditu, što je neistina.
Ostojić je rekao da je iz priopćenja SOA-e mogao iščitati i kako je bilo razloga za protuobavještajnu zaštitu predsjednice.
- A onda se postavlja pitanje i zašto se ta osoba uopće mogla naći u Uredu predsjednice - smatra Ostojić.
Nije se požalio Vijeću
Ako je SOA zaista sudjelovala u kadroviranju Ureda predsjednice i ako se obračunavaju na taj način, pitanje je što može očekivati građanin od obavještajnog ili represivnog aparata, napominje Ostojić.
On kaže kako nema spoznaja da je Radeljić podnio predstavku Vijeću za građanski nadzor, što je trebao učiniti. Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost također nadzire rad djelatnika SOA-e.
- Želim upozoriti na još jedan detalj, eventualne ranije pregovore po kojima je Radeljić trebao postati predstojnik Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, kao jedne od najvažnijih institucija, koja nadzire sigurnosno obavještajni sustav. I to govori kakva se kadrovska politika vodila - zaključuje Ostojić, koji smatra da umjesto priopćenjem, Grabar Kitarović sve treba javno objasniti.
U Radeljićevoj smjeni ima još toga što službeno treba rasvijetliti. Primjerice, njegovu ulogu u aferi SMS, ali i je li predsjednica prekršila ovlasti.