Uskok je ispitao gotovo sve osumnjičene u aferi “Složna braća” za utaju poreza u iznosu od 49,948.474,80 kuna za trgovanje u Hrvatskoj i 1,184.204,50 kuna za isporuke dobara unutar Europske unije.
Riječ je o 36 muškaraca i 6 žena koji su kroz pet trgovačkih društava jedni drugima izdavali lažne fakture na temelju kojih su neosnovano koristili porezne olakšice i tako izvlačili novac. Uhićeno je njih 37, a Uskok je za 23 tražio istražni zatvor, o čemu u petak odlučuju suci istrage.
Dvojica osumnjičenih su u zatvoru od ranije, jedan u Hrvatskoj, a drugi u Španjolskoj. Nisu ispitana još tri osumnjičena koja su u bijegu. Prema priopćenju, Uskok vjeruje da su se Goran Novosel i Mirko Vukadin, obojica vlasnici tvrtki, udružili i uz pomoć Vihora Stipoljeva organizirali ostale.
S još nekoliko ljudi su organizirali ostalih 12, koji su na njihov nalog otvarali tvrtke ili preuzimali njihove postojeće. Uz “poduzetnike”, u muljaži su sudjelovale i dvije knjigovotkinje koje su lažirale dokumentaciju kako bi zavarale Poreznu. No nisu uspjele.
Naziv akcije "Složna braća" policija joj je navodno nadjenula zbog dvojice osumnjičene braće, boksača Stipana i Luke Prtenjače, protiv kojih je otvorena istraga zbog sumnji da su za nepostojeće usluge izdavali fakture svojih tvrtki te time pomagali u utaji PDV-a, doznaje Jutarnji list.
I Stipan i Luka Prtenjača često su se pojavljivali u medijima, i kao vrlo uspješni borci u klasičnom boksu te savateu, kick-boksu, gdje su osvajali i domaće i međunarodne turnire i bili reprezentativci.
Kako dalje navodi Jutarnji, dvojica navodnih organizatora Mirko Vukadin i Goran Novosel ispitani su četvrtak ujutro u prostorijama USKOK-a u Vlaškoj, a obojica su se branili šutnjom. Njihovi odvjetnici Tihomir Mišić i Ljubo Pavasović Visković jučer nisu željeli komentirati optužbe protiv svojih branjenika.
Prohujalo s vihorom
Djelatnice Porezne uprave su posumnjale i obaviješten je Samostalni sektor za financijske istrage Ministarstva financija, a potom i policija te Uskok.
Kad su ih djelatnice Porezne uprave zatražile knjigovodstvene isprave, naknadno su sačinjavali potrebne nevjerodostojne isprave i dokumentaciju vezanu uz fakturiranje. Tako je jedna osumnjičena knjigovotkinja obavljala ispravke i predala ih Poreznoj znajući da se radi o nevjerodostojnoj dokumentaciji.
Pojednostavljeno, osumnjičeni su otvarali tvrtke koje se na papiru bave trgovanjem građevinskog materijala, računajući da nikome neće biti sumnjivo nakon potresa što je tolika potražnja. Lažno su prodavali građevinski materijal jedni drugima i pisali lažne račune kako bi dobili porezne olakšice i oslobođenje od plaćanja poreza.
Za ono što su prodali, uspjeli su “vratiti” novac, koji su uplatili kao porez. Taj novac su selili između tvrtki i na kraju podizali s bankomata u nadi da neće biti uhvaćeni.