Slovenski tisak nagađa da se na prošlotjednom sastanku Boruta Pahora i Jadranke Kosor razgovaralao o kondominiju ili zajedničkom upravljanju nad Savudrijskom valom. Hrvatska bi prema takvom dogovoru zadržala dodir s talijanskim, a Slovenija s međunarodnim vodama. Slovenski umirovljeni diplomat Peter Toš za Delo kazao kako bi to bio kompromis koji ne bi zahtijevao promjenu dosadašnjih gledišta dviju strana. Dogovor bi omogućio Slovencima veći ribolovni pojas i slobodan pristup otvorenom moru, dok Hrvatska ne bi izgubila ni teritorijalni prostor, ni vezu s talijanskom obalom, smatra Toš. Naglasio je i kako drži do toga da se između dviju država mora voditi tiha diplomacija, bez prisustva trećega, jer bi se tako moglo najbrže postići dogovor.
Ljubljanski list Dnevnik navodi i izjavu slovenskog zastupnika u Europskom parlamentu Ive Vajgla, prema kojoj hrvatska i slovenska diplomacija moraju držati do interesa države, a ne vlastite promocije te da posebno sada mora paziti na ozbiljno i stručno rješavanje spora.
VIDAS: KONDOMINIJ NIJE RJEŠENJE
Stručnjak za međunarodno pravo dr. Davor Vidas kaže da ideja o zajedničkom upravljanju ne može dati osnovu za rješenje graničnog spora na moru. Vidas smatra da konkretni slučaj nema oslonca ni u činjenicama ni u međunarodnom pravu, te da bi kod takvog rješanje isključivo Hrvatska nešto davala, a Slovenija isključivo nešto dobivala.
- Tamo gdje dvije zemlje imaju obalu, na moru se može raspravljati o kon-dominiju, a tamo gdje samo jedna zemlja ima obalu, na moru je njezin 'dominij - istaknuo je Vidas za HTV.