To je to što me zanima!

Slovenci izglasali tri zakona za provedbu arbitražne presude

Dio oporbenih zastupnika smatra da je pogreška vlade premijera Mire Cerara što inzistira na provedbi rješenja koje je za Sloveniju nepovoljno jer joj arbitri nisu dodijelili izravan doticaj s otvorenim morem
Vidi originalni članak

Slovenski parlament u četvrtak je potvrdio tri zakona vezana za jednostranu provedbu arbitražne presude o granici s Hrvatskom, ali uz opstrukciju dijela oporbenih zastupnika koji smatraju da je pogreška vlade premijera Mire Cerara što inzistira na provedbi rješenja koje je za Sloveniju nepovoljno jer joj arbitri nisu dodijelili izravan doticaj s otvorenim morem.

POZVALA NA DIJALOG Pejčinović Burić: Slovenija je bez razloga i povoda za tužbu

Na prijedlog vlade iz dosadašnjeg je zakona o osnivanju općina iz pograničnih općina prema Hrvatskoj isključen onaj dio teritorija koji po odluci arbitara ne pripadaju Sloveniji, a zastupnici su podržali i prijedlog zakona kojim se utvrđuje da je prestao važiti zakon o proglašenju slovenske ekološke zone i epikontinentalnog pojasa i prijašnji zakon o očuvanju prirode koji je uključivao područje južno od rijeke Dragonje.

Slovenski ekološki pojas u Jadranu i epikontinentalni pojas proglasio je slovenski parlament 2005. na prijedlog tadašnje vlade Janeza Janše, ali je u zakonu bilo određeno da će Slovenija prava iz njega ostvarivati nakon dogovora o lokaciji i opsegu slovenskog ekološkog pojasa u Jadranu.

Zastupnici Slovenske demokratske stranke (SDS) bivšega premijera Janeza Janše su opstruirali glasovanje kojim je ta zona ukinuta.

LIST POLITICO: 'Slovenija u sporu s Hrvatskom spremna na ekstremne korake'

Zastupnik te stranke Jože Tanko kazao je pred glasovanje da Cerareva vlada na odlasku na neprimjeren način želi regulirati neke stvari koje su posljedica "za Sloveniju "loše odluke arbitražnog suda".

Glasovati za tri Cerarova provedbena zakona nisu htjeli niti demokršćani iz Nove Slovenije (NSI)  čiji je zastupnik Jožef Horvat kazao da je apsurdno da Slovenija "brza" s provedbom arbitražne presude koja joj ne odgovara, dok je Hrvatska ne želi primijeniti iako je po ocjeni Slovenije zapravo riječ o rješenju koje odgovara Hrvatskoj.

Idi na 24sata

Komentari 4

  • NedojeBan 20.04.2018.

    Slovenija je pri prijemu u UN deponirala zemljovid na kojem se jasno vidi kako zna da joj pripada točno 183 kvadratna kilometra akvatorija i sukladno međunarodnom pravu priložila pismo u kojem piše da je zbog svog položaja zemljopisno prikraćena država koja nema i ne može ostvariti pravo na epikontinentalni pojas. Dva najvažnija uvjeta njenog međunarodnog priznanja (posljedično prijeme u UN i EU) bila su priznavanje zaključaka Badinterove arbitražne komisije i službena izjava (potvrđena od susjednih zemalja) kako s susjedima nema nikakvih teritorijalnih sporova. Kako se Slovenija (deklarativno) zalaže za vladavinu prava, prije svega bi trebala u Un poslati zahtjev za reevaluaciju svog međunarodnog priznanja, a posljedično i članstva u asocijacijama država u koje je ušla prijevarom. Slovenci, kao poznati legalisti, sigurno će to učiniti, zar ne?! :)

  • Dak1959 19.04.2018.

    Janezi na aparatima !

  • patagonija1 19.04.2018.

    Sa svih strana. Kao da smo Rusija

Komentiraj...
Vidi sve komentare