To je to što me zanima!

Slovačka vlada preživjet će u utorak glasovanje o povjerenju

Ubojstvo istraživačkog novinara Jana Kuciaka, koji je otkrio malverzaciju, u koju je uključen poduzetnik povezan s politikom, i njegove zaručnice Martine Kusnirove, stavilo je u prvi plan korupciju u zemlji
Vidi originalni članak

Slovački premijer Peter Pellegrini vjerojatno će, bez poteškoća, preživjeti glasanje o povjerenju u utorak, ali njegovoj socijaldemokratskoj vladi sve više štete otkrića o povezanosti glavnog osumnjičenika za ubojstvo novinara iz 2018., s pravosudnim sustavom i članovima njegove stranke.

Ubojstvo istraživačkog novinara Jana Kuciaka, koji je otkrio malverzaciju, u koju je uključen poduzetnik povezan s politikom, i njegove zaručnice Martine Kusnirove, stavilo je u prvi plan korupciju u toj srednjoeuropskoj zemlji i izazvalo najveće prosvjede od sloma komunizma 1989.

Pet je osoba optuženo za ubojstva, uključujući moćnog poduzetnika Mariana Kocnera, o čijim je poslovnim makinacijama pisao Kuciak.

ŠOKIRAO CIJELU DRŽAVU Bivši slovački premijer pravda rasističke izjave: 'To svi misle'

Bilo kakvi kontakti s Kocnerom, pa i poznanstvo, postali su breme za političare.

Tužitelji su objavili prošloga mjeseca da su pronašli desetke tisuća poruka s Kocnerova mobitela, uključujući komunikaciju s "predstavnicima državnih tijela i pravosudnog sustava".

Slovački su mediji objavili dijelove poruka, koje je Kocner navodno izmijenio sa ženom, također optuženom za ubojstvo i s poslovnim saveznikom, u kojem razgovaraju o navodnim kontaktima s vlastima.

Zlatica Kusnirova, majka Kuciakove zaručnice i njezin odvjetnik Roman Kvasnica potvrdili su autentičnost poruka.

Od siječnja su dva zamjenika glavnog tužitelja odstupila s dužnosti, zbog kontakta, ili s Koncerom ili s optuženom ženom.

BILA JE PRAVI AUTSAJDER Slovačka na čelu države sada ima svoju 'Daliju Orešković'

Zamjenica ministra pravosuđa podnijela je ostavku ranije ovoga mjeseca, nakon što je njezin mobitel zaplijenila policija, ali ona niječe povezanost s Kocnerom.

Pellegrini se osobno ne spominje u Kocnerovim porukama, ali opozicijske su stranke zatražile glasanje o povjerenju jer je odbio ukloniti zamjenicu ministra pravosuđa, dok ne bude formalno optužena.

Odlučili su pokrenuti glasanje o povjerenju, iako nemaju potreban broj ruku za rušenje vlade.

Vlada će se suočiti s većim pritiskom u petak kada se prosvjednici vrate na ulice.

Vladajući socijaldemokratski Smer i dalje je najjača stranka, s oko 20 posto podrške u anketama, zahvaljujući jakoj ekonomiji i jačanju socijalne države.

Međutim, Smer je doživio velike udarce na regionalnim, lokalnim, predsjedničkim i europskim izborima u posljednjih 18 mjeseci te se nova proeuropska, liberalna koalicija približava s 15 posto podrške.

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare