To je to što me zanima!

Slavna fotografija prosvjednika koji stoji ispred tenka nestala s Binga na obljetnicu Tiananmena

Na "Google Imagesu", suparničkom servisu koji uvelike prevladava na internetu, upisivanjem pojma "tenkist" u tražilicu dobivaju se, među ostalim, stotine fotografija koje je snimio američki fotograf Charlie Cole
Vidi originalni članak

"Čovjek ispred tenka", glasovita fotografija nepoznatog prosvjednika koji želi zaustaviti povorku kineskih tenkova na trgu Tiananmenu u lipnju 1989. tajanstveno je u petak nestala s tražilice Bing, dan prije obljetnice gušenja prosvjeda.

- Riječ je o ljudskoj pogrešci, zauzeto radimo na njezinu rješavanju - rekao je glasnogovornik Microsofta, velike informatičke kompanije koja upravlja Bingom, nekoliko sati pošto su se o tome pojavile informacije u američkim glasilima.

KINA ODGOVORILA: 'Blinken se miješa u unutarnje poslove izjavom o Tiananmenu'

Na "Google Imagesu", suparničkom servisu koji uvelike prevladava na internetu, upisivanjem pojma "tenkist" u tražilicu dobivaju se, među ostalim, stotine fotografija koje je snimio američki fotograf Charlie Cole.

Na njima se vidi anonimni prosvjednik u bijeloj košulji koji simbolično želi zaustaviti povorku s barem 17 tenkova na trgu Tiananmenu u Pekingu 5. lipnja 1989.

Prosvjedi za demokraciju trajali su sedam tjedana. U njihovu gušenju ubijene su stotine, a možda i više od tisuću ljudi.

No fotografija koja je 1990. proglašena fotografijom godine, i dalje je uglavnom nepoznata u Kini zbog cenzure.

Ta zemlja raspolaže golemim sustavom praćenja interneta pomoću kojeg može ukloniti s njega svaki sadržaj koji ocijeni škakljivim, poput političke kritike ili pornografije. U ime stabilnosti Kina zahtijeva od digitalnih orijaša da sami zaustavljaju informacije za koje kineska vlast ne želi da im građani imaju pristup.

NEPOZNATI POBUNJENIK Čovjek ispred tenka: Ni danas mu se ne zna ime ni sudbina

U slučaju da se ne pridržavaju tih pravila, velika većina stranih tražilica i društvenih mreža (Google, Facebook, Twitter i druge) budu blokirane u Kini pa im korisnici interneta mogu pristupiti samo uz pomoć zaobilaznog programa (VPN).

No čini se da za nestanak fotografije na Bingu izvan Kine nema objašnjenja.

Svako obilježavanje represije na Tiananmenu u Kini je zabranjeno, a poluautonomno područje Hong Konga jedino je gdje je ono 

Idi na 24sata

Komentari 2

  • Aron3 05.06.2021.

    Neka demokrati objave i Snowdenove snimke, nešto iz svojeg dvorišta

  • Dalibor0704 05.06.2021.

    To gašenje mreža i micanje slika zove se "demokracija". Čekajte sada osvetu državnih hakera Kine i njihovih slugu u Sjevernoj Koreji.

Komentiraj...
Vidi sve komentare