Počelo je doslovce liptati ispod radijatora, pa nismo mogli ni kantu postaviti. Srećom smo imali plitke posude, ali smo doslovce morali izlijevati vodu svakih nekoliko minuta, kazala nam je u petak popodne Dunja Marušić Brezetić, ravnateljica I. gimnazije u Zagrebu.
Nevrijeme koje se u četvrtak sručilo i na Zagreb, izazvalo je pravu havariju na školskoj zgradi u Novom Zagrebu, a u kojoj još od potresa osim učenika I. gimnazije nastavu pohađaju i učenici Gimnazije Tituša Brezovačkog. Oni su bili u jutarnjoj smjeni, a voda iz puknute cijevi probila je u prostorije na drugom katu, dok su na nastavi bili učenici I. gimnazije.
- Nije stradao krov, već cijev koja odvodi oborine s krova. No ona je smještena u zidu i kad je voda počela nadirati kroz pukotinu, počelo se slijevati niz zidove s drugog kata prema dolje. Stradale su dvije učionice, dva kabineta, no najveći problem je to što je voda probila do portirnice u prizemlju, gdje je kutija s električnim instalacijama. Odmah smo isključili struju i poslali učenike kući. Najvažnije je da su oni sigurni - priča nam ravnateljica, ističući koliko je veliki posao kroz cijelu noć odradilo tehničko osoblje, domari i spremačice obje škole. Doslovce cijelu noć su čistili školu i skupljali vodu.
- Svi su ostali i pitali što treba, iako mnogi žive daleko od škole. Iako nismo odmah mogli utvrditi što se dogodilo, domari su se odmah po onoj oluji popeli na krov i betonskom pločom zaštitili otvor za cijev. To je ipak malo zaustavilo izlijevanje. No onda se morao razbiti zid. Imali smo što vidjeti - dodaje.
Dobrih 30-ak centimetara cijevi se doslovce otkinulo, vjerojatno i pod navalom vodene bujice. Kroz noć i jutro djelatnici su uspjeli sanirati većinu štete i poplave, no nastave u školi nema do daljnjeg.
Štetu tek treba utvrditi
Ravnateljica je potom jutro provela s majstorima, predstavnicima iz Gradskog ureda za obrazovanje, predstavnicima građevinskih tvrtki, kako bi se ustanovilo kolika je šteta i koliko će trajati popravci.
- Zaista ne možemo procijeniti kad ćemo se moći vratiti na nastavu. Da bi se ustanovilo je li i što stradalo od električnih instalacija, prvo se sve mora osušiti. A kiša ne prestaje padati. Stradali su i parketi, zidovi... - nabraja Dunja Marušić Brezetić, dodajući i da su odmah zvali i iz Ministarstva znanosti i obrazovanja pitati mogu li ikako pomoći.
- Nisam znala što da im kažem, ništa još ne znamo. Ali sigurno ću ih zvati ako će trebati - smije se.
POGLEDAJTE VIDEO:
U školu je stigao i Damir Jelenski, ravnatelj Gimnazije Tituša Brezovačkog, čija se zgrada na Gornjem Gradu obnavlja nakon potresa već pune tri godine. Kaže nam da ima dobre vijesti, konačni ugovor o financiranju obnove u petak je poslan u Ministarstvo financija. Nada se da više neće biti zapreka da napokon započnu radovi na zgradi koja je spomenik nulte kategorije, što je kompliciralo obnovu.
- Mi smo bili u jutarnjoj smjeni. Bitno je da se nikome nije ništa dogodilo, a dok se sve ne sredi, bolje je da budu kod kuće. U ovakvim situacijama može doći i do požara - ističe.
Obilna kiša u Zagrebu pada već dva dana, štete su brojne na mnogim objektima, službe su stalno na terenu, a svi samo gledaju u aplikacije za prognozu, u nadi da će ipak uskoro prestati padati.
POGLEDAJTE VIDEO: POSLJEDICE NEVREMENA U ČAZMI