U subotu rano ujutro policija i djelatnici PNUSKOK-a pokucali su na vrata bivšeg direktora Hrvatskih cesta Josipa Škorića, njegovog bratića Zorana Škorića koji je direktor tvrtke Osijek Koteks i Sande Bajtl, direktorice tvrtke 'Structivo' iz Osijeka. Sumnjiči ih se za koruptivne radnje, kako javlja policija, a 24sata neslužbeno doznaju da je riječ o namještanju poslova za popratne sadržaje na osječkoj obilaznici, točnije, bukobrane.
POGLEDAJTE VIDEOVIJESTI:
Josip Škorić je dao ostavku na mjesto šefa Hrvatskih cesta prije mjesec dana, a njegovi prijatelji za 24sata govore da je znao da je pod istragom.
- Dobio je dojavu prija dva tjedna, bio je izbezumljen. Na dan kad je dao ostavku, zvali su ga i tražili njegovu ostavku - govore.
Dok je jedan dio istražitelja vozio Škorića i Bajtl za Zagreb, policija je čekala u zgradi Hrvatskih cesta u Zagrebu gdje Škorić ima ured. Oko 16 sati i 30 minuta počela su ispitivanja u Uskoku u Vlaškoj ulici u Zagrebu, prvi je na redu je na redu bio Zoran Škorić kojeg brani Darko Maržić. Sandu Bajtl brani Sineva Vukušić, a Josipa Škorića Željka Pokupec.
'U HDZ-u je bio cijenjen'
Bajtl je inače jedina zaposlena u svojoj tvrtki, a prihodi su joj oko osam milijuna eura. Josip Škorić je i član HDZ-a, a kako 24sata doznaju od izvora iz stranke, časni sud HDZ-ove podružnice u Osijeku će mu zamrznuti članstvo do pravomoćne presude.
- On je uvijek bio ljubazan, susretljiv, ali u krugovima izvođača radova se pričalo da ima običaj uzeti svoj dio, a da je za te operacije imao i posebnu osobu. To su bile priče koje su znale kolati, a očito ih nitko nije dublje provjeravao dosad. Znalo ga se viđati u najfinijim restoranima u društvu izvođača radova za Hrvatske ceste i velikih tvrtki. U HDZ-u je bio cijenjen, jedan od utemeljitelja stranke u Osječko-baranjskoj županiji. Čini mi se da su iza njega zajedno stajali i premijer Plenković i ministar Butković. Bio je i na listama za parlamentarne izbore, što je itekako znak povjerenja - kaže nam sugovornik iz stranke koji poznaje Škorića.
Brzi uspon
Josip Škorić bio je na čelu Hrvatskih cesta od 2017., a spominjan je kao jedan od najbližih suradnika ministra Olega Butkovića. Kako je naveo u mailu poslanom zaposlenicima, odluka da da ostavku nije bila laka, ali je bila najbolja za njega i njegovu obitelj. Posao u ovoj firmi započeo je još 2005. kao šef ispostave u Osijeku. Član uprave bio je od 2008. do 2011., kad dolazi na čelo firme u vrijeme mandata Jadranke Kosor. Smijenjen je nakon pobjede Kukuriku koalicije, ali ostao je u firmi. Do 2017. bio je na čelu Sektora za održavanje i promet. U Osijeku je završio Građevinski fakultet, a karijeru je započeo još 1992. u Gradnji Osijek, piše Jutarnji.
Prešao je u INA-u sljedeće godine, zadržavši se tamo do 1995. i od tada ostao u javnim službama tvrtkama, uključujući Ured za obnovu i razvoj Osječko-baranjske županije, županijsku Agenciju za razvoj te komunalnu tvrtku Unikom. Njegova supruga je također zaposlena u Hrvatskim cestama, a sin Ivan Fran Škorić postao je član nadzornog odbora osječkog Vodovoda 26. srpnja 2021. godine. A diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku manje od godinu dana prije, 28. rujna 2020.
Treća uhićena je Sanda Bajtl, direktorica firme Structivo koja se bavi, kako navode, infrastrukturnim projektima i poslovanjem u građevinskom sektoru na tržištima jugoistočne Europe. U referencama tvrtke stoji kako su se bavili brojnim poslovima koji uključuju radove iz područja geotehnike, zaštite od vjetra na cestama, zaštite od buke na cestama i vijaduktima, vodene građevine, signalizacije i cestovne opreme. Neslužbeno doznajemo da je godinama bila osoba od povjerenja Josipu Škoriću.