Učenika koji ovo ljeto završavaju osmi razred gotovo je 500 više nego lani. S obzirom na demografske pokazatelje to je dobra vijest, a za nove srednjoškolce dobra je vijest i da se povećava broj mjesta u gimnazijskim programima, koje uvode i neke strukovne škole.
Sve više učenika upisuje privatne srednje škole. Kako nam kaže otac dvoje srednjoškolaca iz Zagreba, jedan od glavnih razloga za odabir privatne gimnazije bila je činjenica da je upisni prag puno manji nego u javnim gimnazijama. Opće je poznato da posljednjih četiri-pet godina gimnaziju u Zagrebu ne može upisati učenik koji nije bio odlikaš. Stoga se roditelji odlučuju za privatne gimnazije bez obzira na godišnje školarine od 3800 pa sve do 4500 eura.
'Gledaju im kroz prste'
- Od onoga što je bilo ponuđeno i s obzirom na prosjek kćeri iz osnovne škole te što je ona htjela, to je bio najbolji odabir - kaže nam naš sugovornik.
I drugo je dijete upisalo privatnu gimnaziju koja, kaže nam ovaj Zagrepčanin, ima puno strože kriterije i veće zahtjeve od učenika.
- Bodovni prag je nizak pa dolaze djeca s lošijim predznanjem. I sad ih sedam-osam ima jedinice. No s druge strane, u gimnaziji koju pohađa starija kći previše gledaju kroz prste lošijim učenicima - podijelio je s nama utiske ovaj otac.
Sve više upisanih
Privatne škole, uz manje razrede, nude kvalitetniju opremu, organizirane ručkove (koji se ipak dodatno plaćaju), individualni pristup učenicima i slično.
No jedan od kriterija koji učenicima i roditeljima na kraju ipak najviše znače, rezultati državne mature, ipak ne ide u prilog privatnim gimnazijama. Kad se pogledaju rezultati državnih matura iz 2023., privatna gimnazija s najboljim prosjekom od 3,9 nalazi se tek na 26. mjestu liste svih srednjih škola. Ravnatelji ističu kako im je prioritet učenicima omogućiti dobru atmosferu, a većina ih ionako upisuje fakultet. Da su privatne gimnazije sve češći odabir učenicima i njihovim roditeljima, pokazuje i porast upisanih. Prije dvije godine te je škole pohađalo 2885 učenika, a lani ih je bilo 3154.