Danas smo pripremili važne odluke, donosimo odluku o kraju epidemije korona virusa slijedom odluke WHO-a, koja i dalje poziva na oprez, važno je da iz ove velike zdravstvene ugroze, najveće pandemije u zadnjih 100 godina, izvućemo pouke u daljnjim suočavanjima s potencijalnim krizama toga tipa, poručio je na početku sjednice Vlade premijer Andrej Plenković, na kojoj su ministri i usvojili odluku o proglašenju kraja epidemije.
Odluka Vlade slijedi nakon što je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) predložilo ministru zdravstva Viliju Berošu da pokrene postupak proglašenja kraja epidemije, a Ministarstvo zdravstva takav prijedlog ocijenilo utemeljenim. Prijedlog HZJZ-a uslijedio je nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) proglasila da koronavirus više ne predstavlja globalnu zdravstvenu krizu. Na dnevnom je redu i informacija o korištenju sredstava prikupljenih od dodatnog poreza na dobit.
Sukladno procjeni HZJZ-a, istaknuo je ministar zdravstva Vili Beroš, i dosadašnjim spoznajama o bolesti Covid-19, ista će najvjerojatnije biti trajno prisutna u populaciji.
- Očekuje se da će nove podvarijante virusa moguće biti zaraznije, ali i manje virulentne te će se praćenje epidemiološke situacije nastaviti istim kapacitetima i intenzitetom. WHO je 5. svibnja objavila da se bolest Covid-19 više ne smatra javnozdravstvenom opasnošću, koja izaziva međunarodnu zabrinutost, a proglašenje kraja epidemije u Hrvatskoj temelji se na, do danas, stečenim spoznajama o virusu, virulenciji, posljedicama bolesti te mogućnostima zaštite populacije, tako da u ovom trenutku nema više potrebe za mjerama - poručio je.
U roku 30 dana građani moraju podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice ukoliko je istekla
Ministar unutarnjih poslova, potpredsjednik Vlade i načelnik Nacionalnog stožera Civilne zaštite Davor Božinović podsjetio je kako je Stožer u ovom razdoblju epidemije donio ukupno 530 mjera, a s današnjim danom, kojom se donosi i 531 odluka, a to je proglašenje kraja epidemije, ukida se i ona posljednja mjera - nošenje maski za lice.
- Stožer je cijelo vrijeme održavao sastanke s predstavnicima različitih tijela kako bi mjere koje su se uvodile bile adekvatne samoj situaciji, a istovremeno omogućile nužno odvijanje gospodarskih djelatnosti. Sada kada je došao kraj najveće zdravstvene ugroze, želio bih se zahvaliti svim županijskim i lokalnim stožerima, sustavu Civilne zaštite, policiji, inspektorima, državnim tijelima i institucijama, pravnim osobama i pojedincima koji su pružali pomoć u radu Stožera, svim zdravstvenim djelatnicima i građanima bez čijeg bi odgovornog ponašanja sve uvedene mjere bile uzaludne - poručio je pa zahvalio i premijeru i svim članovima Vlade na bezrezervnoj podršci u radu Stožera.
- U travnju 2020. Sabor je izmijenio zakone o osobnoj iskaznici, putnim ispravama, sigurnosti prometa na cestama i nabavi i posjedovanju oružja, čime su svi ti dokumenti smatrani valjanima, a proglašenjem prestanka epidemije građani svoje istekle isprave moraju zamijeniti novima u roku 30 dana, preciznije, u roku 30 dana moraju podnijeti zahtjev za izdavanje novih isprava i tu je važno napomenuti da je jedina obvezna iskaznica osobna iskaznica - naglasio je.
I premijer Plenković je zahvalio svim zdravstvenim djelatnicima, svim službama, Civilnoj zaštiti...
- Još jednom izražavam žaljenje zbog gubitka više od 18.000 naših sugrađana i upućujemo izraze sućuti njihovim obiteljima - poručio je.
Od dodatnog porezna na dobit prikupljeno nešto više od 230 milijuna eura
Ministar financija Marko Primorac izvijestio je o prikupljenim sredstvima od dodatnog poreza na dobit, uvedenog krajem prošle godine.
- Uvođenje je, prije svega, bilo potkrijepljeno činjenicom kako je zbog nepovoljnih gospodarskih okolnosti veliki dio subjekata, prvenstveno kućanstava, bio u nezavidnom položaju i ova Vlada je u nekoliko navrata donosila pakete zakona i pomoći, kojima je nastojala sanirati negativne posljedice krize, a vodili smo se činjenicom kako je svatko u skladu sa svojim mogućnostima i gospodarskom snagom dužan pridonijeti saniranju negativnih posljedica krize - kazao je.
Podsjetio je kako se Vlada obvezala da će sredstva od tog poreza iskoristiti isključivo za pomoć onim skupinama građana kojima je pomoć najpotrebnija - umirovljenicima, osobama koje primaju dječji doplatak, minimalnu zajamčenu naknadu...
- Poslovni subjekti, uglavnom u RH, su bili u obvezi do kraja travnja podnijeti poreznu prijavu i u skladu s tim uplatiti iznos u proračun. Do 8. svibnja zaprimljene su 353 prijave o dodatnom porezu na dobit, a iskazana obveza iznosi 236 milijuna eura. Na dan 5. svibnja ukupno je na ime dodatnog poreza na dobit u državni proračun uplaćeno 213 milijuna eura, nešto malo više - istaknuo je Primorac i napomenuo kako ovo nisu konačni brojevi jer postoje poslovni subjekti čija se fiskalna godina ne podudara s kalendarskom.
- Pa će se taj iznos neznatno i povećati pa u načelu možemo reći da je prikupljeno nešto više od 230 milijuna eura - kazao je.
Objasnio je i tko je pridonosio ovom prikupljanju sredstava - prije svega su to, naveo je, subjekti iz prerađivačke industrije, njih 41 u ukupnom iznosu 103 milijuna eura, trgovina na veliko i malo, 69 subjekata u iznosu gotovo 35 milijuna eura, subjekti koji se bave opskrbom električnom energijom, plinom, parom, osam subjekata u iznosu 16 milijuna eura te financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja, njih šest u iznosu 23 milijuna eura.
- Mi smo ova sredstva, nešto više od 102 milijuna eura, već djelomično rasporedili u travnju kako su pristizali ovi prihodi - dodao je.
Nešto više od 130 milijuna eura, naveo je, ostalo je još za raspodjelu u sljedećim paketima mjera.
U javno savjetovanje se upućuje Zakon o socijalnoj skrbi
Premijer je najavio kako će Vlada u javno savjetovanje uputiti Zakon o socijalnoj skrbi.
- Povećavamo naknade za roditelje njegovatelje koji njeguju jedno dijete s 530 na 663 eura, za one koji njeguju jedno dijete, koje se radi zdravstvenog stanja ne može uključiti u programe u zajednici s 597 na 796 eura, koji samostalno njeguju dvoje ili više djece sa 796 na 995 eura, a novim prijedlogom proširujemo pravo i na osobe s poremećajima autističnog spektra četvrtog stupnja. Do sada roditelji njegovatelji nisu smjeli raditi, sada im se daje ta mogućnost putem ugovora o djelu ili autorskih ugovora plus pravo primanja naknade će trajati još 10 mjeseci nakon smrti djeteta - naveo je dodavši kako se ukida institut zabilježbe, ne samo s jedine nego sa svih nekretnina na povrat isplaćenih iznosa od nasljednika.