Sabor raspravlja o Zakonu o komasaciji poljoprivrednog zemljišta koji za cilj ima okrupnjavanje posjeda i katastarskih čestica kako bi se zemljište ekonomičnije iskorištavalo te stvorili povoljniji uvjeti za razvoj poljoprivredne proizvodnje.
Komasacijom se planira obuhvatiti 280.000 hektara, od čega 90.000 u prvih 6 godina. Vlasnici neće snositi troškove komasacije, a na dodijeljeno zemljište neće se plaćati porez na promet nekretnina, rekao je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina.
Taj posao financirat će se iz državnog i lokalnih proračuna te iz europskih fondova. Oporba ne dijeli ministrov optimizam posebno kada je u pitanju financiranje.
- Reći da ćete iz sredstava jedinica lokalne samouprave to osigurati je naprosto smiješno. Pa čak i da je to sve istina, vi to operativno ne možete dovesti da vam funkcionira u 2015. godini. Ne možete jedinicama lokalne samouprave nametnuti novu obvezu nakon što im uzmete sredstva izmjenama poreza na dohodak. Pitanje je kada možete povući sredstva iz europskih fondova, pa čak i da su vam odobrena. Ovo je alibi obrazloženje jer naprosto zbog neznanja što će se napraviti pišu se ovakva obrazloženja - rekao je Ivan Šuker (HDZ).
Na nedostatak jasne financijske konstrukcije temeljem koje bi Zakon trebao funkcionirati upozorio je i Boro Grubišić (HDSSB).
- Zec u šumi, a mi komasacijski ražanj tek oštrimo ili šiljimo, kako god hoćete - slikovito je opisao trenutnu situaciju.
Iako podržava Zakon, nezavisni Slavko Linić upozorio je na njegove nedostatke za koje se nada da će se do drugog čitanja popraviti. Upozorio je na neprihvatljivo i neodrživo duge rokove za provedbu postupka komasacije.
- Nedostatak Zakona je što nakon 24 godine opet zakonom predviđamo novih 18 do 19 godina da bi riješili predviđene količine zemljišta koje bi trebale ući u proces komasacije. Jednostavno je neprihvatljivo da 280.000 hektara nećemo riješiti u narednih 18 godina. Zašto? Jer ćemo samo 90.000 rješavati šest godina, pa onda možemo izračunati tri puta više da je to novih 20 godina - ukazao je Linić.
Od resornog manistra očekuje da se do drugog čitanja u Zakon unesu razumniji rokovi te očekuje veću angažiranost svih da bi što prije okrupnili posjete i time dobili ekonomičniju proizvodnju te konkurentnije cijene i zaustavili uvoz.