Jedina srednja škola u Vrgorcu je Srednja strukovna škola Tina Ujevića. I baš poput slavnog Tina, onako pomalo samozatajno, ali iznimno prepoznatljivo i originalno, pokazuje se kao dobar primjer uspješnosti u srednjoškolskom obrazovanju. Spoj teorije i prakse, uz prepoznatljivu originalnost, pokazuju učenici ove škole sa svojim profesorima. Konobari, automehaničari i kuhari iz ove škole izlaze sa znanjem koje uspješno primjenjuju.
Recept za slasnu tortu potražite OVDJE.
I svi oni iz ove škole izlaze sa znanjem koje uspješno primjenjuju u svom budućem radu, a sada praksi. Isprobavaju oni i kušaju okuse, mirise i blagodati koje pruža plodni vrgorski kraj. Stoga nije čudo kako će baš u rano proljeće u njihovim slasticama bogatstvo okusa dati vrgorske jagode, onda smokve ili neko drugo voće i povrće iz ovog plodnog poljoprivrednog kraja. O mendulama i citrusima suvišno je, kaže profesorica kuharstva Ivana Čotić pričati, treba te originalne gastro specijalitete kušati i sve potom zaliti sa dobrom kapljicom nekog od vrhunskih vina dobivenog od grožđa sa vrgorskog vinogorja.
Praksa u velikim hotelskim kućama
- Trenutno se radi kurikularna reforma strukovnih škola i veže se za projektnu nastavu. Zato mi sudjelujemo u velikom broju projekata, idemo na Erasmus razmjene u druge europske zemlje. Razmjenjujemo iskustva i u svemu nas prati lokalna zajednica. Važno je i da naši učenici sudjeluju u raznim javnim manifestacijama, poput Dana bikle, pršuta i vina, jagoda, jer tako dobivaju realnu kritiku - govori nam ravnatelj Drago Mihaljević.
Od 217 učenika, 38 je kuhara i 15 konobara. Uz trogodišnje smjerove, ova škola ima četverogodišnji razred opće gimnazije te ekonomske škole. Strukovne su škole izazov i za kurikularnu reformu, a kako to izgleda na terenu, vrgoračka je škola dobar primer.
- Naši učenici stručnu praksu obavljaju uglavnom u nekoj od hotelskih kuća od Makarske, Baške Vode i Brela - kaže profesor Milan Serdar.
Koliko je škola tražena, potvrđuje ravnatelj Drago Mihaljević:
- Ostalo nam je nekoliko učenika ove godinu neupisano jer ne smijemo više od 28 učenika upisati u razred bez posebne dozvole resornog ministarstva. Ove smo godine upisali samo deset kuhara, a imali smo mnogo više učenika koji su htjeli upisati kuharstvo. Imamo zanimanja za koja smatramo da naši učenici neće trebati čekati na posao jer smo vezani za turizam i ugostiteljstvo.
Da tu nije kraj njihove kreativnosti i marljivog rada, pokazatelj je i uzoran školski maslinik, koji uređuju učenici sa svojim profesorima. Svoje ulje koriste dok pripremaju jela i uče jer tijekom cijele godine imaju ga dovoljno za spravljanje svojih specijaliteta.
Dok smo gledali njihovu prezentaciju, spretnost kojom rade, radost u njihovim očima i zadovoljstvo konačnim uratkom potvrdili su nam kako je strukovna kurikularna reforma zaživjela u Vrgorcu. Pitamo ravnatelja kako to da u kraju poznatom po mesnoj industriji nema zanimanja mesar.
- Od iduće godine nadam se i razredu budućih mesara. Već ove godine bilo je zanimanja za to zvanje - zaključuje ravnatelj, koji se nada još većoj podršci lokalnih vlasti, ali i države, kako bi se otvaralo još više mogućnosti zapošljavanja njihovih učenika.