"Progonit ćemo ih u Siriji i tražimo od zemalja da predaju one koji su pobjegli kako bismo mogli postići pravdu", rekao je Abu Mohamed al-Golani u izjavi objavljenoj na državnom sirijskom kanalu Telegramu. Svijet pažljivo prati mogu li novi sirijski vladari stabilizirati zemlju nakon što ju je uništio 13-godišnji građanski rat.
Sirija je vodila jednu od najrepresivnijih policijskih država na Bliskom istoku tijekom pet desetljeća vladavine obitelji Asad.
Golani, čiji je pokret HTS sada najmoćnija snaga u zemlji, mora uravnotežiti zahtjeve žrtava za pravdom s potrebom da se spriječi nasilje i osigura međunarodna pomoć.
Novi privremeni premijer Mohamed al Bašir rekao je da mu je cilj vratiti milijune sirijskih izbjeglica, stvoriti jedinstvo i pružiti osnovne usluge, ali da će obnova bili golem zadatak.
Ponovna izgradnja Sirije kolosalan je zadatak nakon građanskog rata u kojem su poginule stotine tisuća ljudi. Gradovi su bombardirani do ruševina, dijelovi sela su ispražnjeni, a gospodarstvo uništeno međunarodnim sankcijama.
Milijuni izbjeglica još uvijek žive u kampovima nakon jednog od najvećih raseljavanja modernog doba.
Svijet će pozorno pratiti mogu li novi sirijski vladari odvratiti osvetničke napade nakon brutalnog građanskog rata i desetljeća represije često na sektaškoj i etničkoj osnovi.