U Sloveniji je u zadnja 24 sata potvrđeno osam novih slučajeva zaraze korona virusom, objavila je u četvrtak slovenska vlada najavivši mjere vezane uz sprječavanje širenja infekcije.
To je najveći broj novih potvrđenih slučajeva koronavirusa u jednom danu u zadnjih mjesec i pol, pa vlada danas na hitnoj sjednici treba donijeti odluku kako spriječiti daljnji brzi rast infekcija, potvrdio je na konferenciji za novinara uoči sjednice vlade ministar zdravstva Tomaž Gantar.
Nova tri slučaja zaraze koronavirusom zabilježena su u Ljubljani, Krškom i Kopru, među njima je i troje stranih državljana.
S novih osam slučajeva zaraze ukupan broj potvrđenih slučajeva U Sloveniji povećao se na 1511, od čega je 15 zaraza potvrđeno u prva tri dana ovog tjedna, što vlada smatra posljedicom popuštanja dosadašnjih mjera i "otvaranja" granica, odnosno ulazaka iz zemalja kod kojih epidemija nije pod kontrolom.
Trenutno je u Sloveniji 30 aktivnih slučajeva zaraze, a hospitalizirano je još 6 pacijenata koji se liječe od Covida-19, među njima jedan teže oboljeli na intenzivnom odjelu Infekcijske klinike u Ljubljani.
Na rizik prevelike relaksacije mjera upozorila je još u srijedu glavna infektologinja u stručnom timu vlade Bojana Beović, založivši se za stroži nadzor nad ulascima iz "trećih" država izvan EU-a, kod kojih epidemiološka situacija nije pod kontrolom. Na opasnost i mogućnost da dođe do drugog vala ako se mjerama kontrole ne pristupi strože upozorio je na svom twitter profilu i premijer Janez Janša.
Prema najavama, vlada bi danas trebala donijeti novu odluku vezanu na strože uvjete ulaska slovenskih i stranih državljana iz tih zemalja, mediji navode da će obvezna karantena pri ulasku biti kod dolazaka iz Albanije, Kosova, Sjeverne Makedonije i Bugarske.
Kako je na konferenciji za novinare pred hitnu sjednicu vlade izjavio ministar zdravstva Tomaž Gantar, vlada traži provizorna rješenja kako osigurati "sljedljivost" odnosno praćenje kontakata s kojima su bili zaraženi, kako ne bi došlo do situacije s početka epidemije i mogućeg brzog rasta novih slučajeva zaraze, na što upozoravaju podaci o infekcijama zadnjih dana.
Kao jedan od problema vezanih uz mogućnost brzog djelovanja kod otkrivanja i izoliranja novih slučajeva , Gantar je upozorio na nedostatak terenskih epidemiologa kojih je manje od 30 u zemlji, dok je dobra strana u suočavanju s mogućim širenjem infekcija to što je Covid-19 sada mnogo bolje poznat nego na početku epidemije, a država je nabavila i dovoljan broj zaštitne opreme.
- Svjedoci smo povećanju broj novih zaraza zadnjih dana i bojazan pred drugim valom epidemije postoji - kazao je Gantar, upozorivši da se i dalje treba držati pripisanih epidemioloških pravila, na što neki prebrzo zaboravljaju.