Tunis je uhitio nećaka navodnog berlinskog napadača i još dvojicu mogućih džihadista koji su "povezani" s tuniškim napadačem Anisom Amrijem, priopćilo je u subotu ministarstvo unutarnjih poslova.
Prema priopćenju, trojica osumnjičenih starih između 18 i 27 godina uhapšena su u petak i pripadnici su "terorističke ćelije povezane s teroristom Anisom Amrijem". U priopćenju se ne navodi direktna veza osumnjičenih s tragičnim napadom u ponedjeljak na Božićni sajam u Berlinu.
Ministarstvo je također priopćilo da je Amri nećaku slao novac i nagovarao ga na odanost Islamskoj državi.
"Jedan od članova terorističke ćelije je sin Amrijeve sestre, a tijekom istrage je priznao da je bio u kontaktu s ujakom preko aplikacije za slanje poruka Telegram", dodaje ministarstvo u priopćenju.
Amri je navodno nagovarao svog nećaka da se prikloni džihadističkoj ideologiji "takfiri" i zatražio od njega da se prisegne odanost Daeshu (Islamska država).
Nećak, čije se ime ne navodi, je istražiteljima kazao da je njegov ujak "princ" ili vođa džihadističke skupine u Njemačkoj poznate pod nazivom "Abu al-Walla" brigada.
Srbin Boban Simeonović bio je 'guru' napadača iz Berlina
CNN je u posjedu 345 stranica dokumenata koji se tiču istrage o napadu na Berlin te terorističke mreže koja iza tog krvavog napada stoji. U tim dokumentima stoji kako je Anis Amri bio dio ISIS-ove mreže koju je regrutirala skupina koja je djelovala s ‘propovjednikom bez lica’ Abu Wallom.
Walaa je sebe nazivao predstavnikom ISIL-a u Njemačkoj te je svoje pristaše regrutirao među islamističkim ekstremistima u toj državi. Jedna od ključnih figura u toj mreži bio je 36-godišnji Srbin Boban Simeonović iz Dortmunda.
"Simeonović je bio Amrijev guru te je čak i u tim radikalnim krugovima imao reputaciju fanatika", piše CNN. Dodaje se da je 36-godišnjak sljedbenicima govorio da je "ratno stanje" i da su napadi u Njemačkoj neophodni. Abu Walla i Simeonović su uhićeni u studenom, zajedno sa još tri pripadnika terorističke mreže te su optuženi za terorizam.
Kovali planove za napad
Kada se Amri krajem 2015. godine pripremao na put kako bi se pridružio ISIL-u, Simeonović je njega i druge "regrute" vodio na duga planinarenja kako bi došli u formu te mu je pokušao omogućiti da napusti Njemačku preko svojih kontakata u džamiji u Hildelsheim. Nije poznato zašto Amri na kraju nije mogao otputovati, ali je ubrzo počeo govoriti o napadu u Njemačkoj.
Simeonović se slagao s tim planom te mu je omogućio mjesto gdje će se skriti. Abu Walina teroristička mreža je raspravljala o napadu kamionom punim goriva i bombom s kojim bi napali na mjestu sa velikim brojem ljudi. Prema dokumentima iz istrage, pronađene su i rukom pisane poruke iz kojih se može zaključiti da je Simeonović imao izravne kontakte sa operativcima ISIL-a iz Njemačke koji su se borili u Siriji.
Među žrtvama i državljani Češke, Ukrajine, Italije, Izraela i Poljske
Među 12 žrtava terorističkog napada kamionom u Berlinu je sedam Nijemaca kao i državljani Italije, Češke, Ukrajine, Izraela i Poljske, objavila je u subotu njemačka Savezna kriminalistička policija.
Glasnogovornica BKA rekla je da među ubijenima u napadu nije bilo djece dodajući kako ne može dati daljnje pojedinosti o žrtvama zbog zaštite privatnosti.
Njemačke vlasti rekle su da su neki od ozlijeđenih u po život opasnom stanju u berlinskim bolnicama.
Njemačka o bijegu Amrija u Italiju: Nismo podbacili
Njemački ministar unutarnjih poslova u subotu je odbacio optužbe da su vlasti "traljavo" provele istragu o Anisu Amriju, Tunišaninu za kojeg se vjeruje da je izvršio teroristički napad u Berlinu, i ne priznaje da su nadležna tijela propustila provesti mjere koje bi ga spriječile da napusti zemlju.
"Bilo bi neprilično reći da su sigurnosne službe podbacile, ali mi ćemo, naravno, pomno analizirati cijeli slučaj i podnijeti o tome izvješće", kazao je Thomas de Maiziere.
Amri, 24-godišnjak koji je bio predmet istrage o povezanosti s terorizmom dok je kao azilant živio u Njemačkoj, ubijen je u petak u Milanu nakon što je ranio jednog policajca u rame tijekom rutinske policijske kontrole.
Činjenica da je Amri, za kojeg se vjeruje da se s 25-tonskim tegljačem zabio u slavljenike na Božićnom sajmu u središtu Berlina i usmrtio 12, a ranio 48 ljudi, tako lako pobjegao iz Njemačke u Francusku, a potom u Italiju, izazvala je dodatne kritike na račun rada sigurnosnih službi.
Sada se stotine njemačkih istražitelja bavi propustima u istrazi o Amriju i nastoji utvrditi kako je nakon napada tako lako "šmugnuo", prešao dio Njemačke, Francusku i stigao u Italiju. Također nastoje utvrditi da li je imao sudionike ili mrežu suradnika koji su mu pomogli u bijegu.
Bijes njemačke javnosti izazvalo je otkriće da su Amrija, radikalnog islamista i kriminalca dugo pratile protuterorističke obavještajne službe zbog sumnje da je planirao napad te vrste.
Kritičari upozoravaju i na dva dana zakašnjenja vlasti da objave tjeralicu za osumnjičenim, kao i na činjenicu da je on kao odbijeni tražitelj azila trebao davno biti deportiran.
Njemačka se kancelarka Angela Merkel u valu kritika obvezala da će provesti "temeljitu" analizu onoga što je pošlo po krivu.