To je to što me zanima!

Simulacija strašnog potresa na Baniji: Objasnili zašto se Zagreb tresao više od jedne minute

Prije točno mjesec dana zatresao nas je strašan potres magnitude 6.2 po Richteru s epicentrom kod Petrinje. Vibracije su se u Zagrebu osjetile preko minute, a mnogima je taj potres bio gori od onoga u ožujku
Vidi originalni članak

Premda preliminarni, rezultati jasno pokazuju u kolikoj mjeri struktura tla nekog područja utječe na kompleksnost rasprostiranja potresnih valova te efekte pojačanja i produljenja trešnje. Tako, primjerice, u dolinama valovi ostaju zarobljeni u mekšim sedimentnim naslagama, između površine i čvrste stijenske mase u podlozi. Uslijed toga dolazi do produljenja trajanja trešnje i povećanja amplitude valova, npr. Zagreb se tresao nešto dulje od minute, stoji u objavi Geofizičkog odsjeka PMF-a na Facebook stranici Geofizika uživo uz prikaz simulacije potresa kod Petrinje koji nas je pogodio 29. prosinca lanjske godine.

Pogledajte simulaciju 'Potres kod Petrinje – simulacija potresne trešnje':

- S druge strane, u gorskim područjima, gdje stijene većih brzina dolaze do površine, može se vidjeti brzi prolazak valne fronte te slabija i kraća trešnja. Zanimljivo je uočiti da na nekim dijelovima dolazi do kanaliziranja valova (npr. Zaprešić) te se time također povećava intenzitet potresa iako je područje relativno daleko od epicentra - dodali su.

Prije točno mjesec dana zatresao nas je strašan potres magnitude 6.2 po Richteru s epicentrom kod Petrinje. Mnogima je život proletio pred očima dok su se pridržavali za zid i razmišljali ima li tom krckanju i trešnji kraja. Vibracije su se u Zagrebu osjetile preko minute, a neki građani kažu da im je taj potres bio gori od onoga u ožujku.

Simulacija potresa kod Petrinje je napravljena u sklopu istraživačkog rada doktorandice Helene Latečki pod vodstvom doc. dr. sc. Josipa Stipčevića s PMF-a i u suradnji s dr. sc. Irene Molinari s Nacionalnog Instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV), Italija.

Uz objavu su još napisali:

'Video prikazuje rezultate simulacije vertikalne komponente brzine gibanja tla Petrinjskog potresa koji se dogodio 29. prosinca 2020. u 12:19, MW = 6.4. Za simulaciju je korišten novi 3D model brzina i gustoća za područje središnje Hrvatske te pojednostavljeni točkasti model izvora potresa.

POSLJEDICA POTRESA U Mečečanima se i dalje otvaraju rupe u tlu: Novih 13 uočeno u zadnjih nekoliko dana

Simulacije svih komponenti brzine gibanja površine tla možete pogledati na https://www.pmf.unizg.hr/geof/helena.latecki

U okviru izrade ovog istraživanja korišteni su resursi računalnog klastera Isabella koji održava Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce)'. 

Idi na 24sata

Komentari 20

  • 29.01.2021.

    Šta vi mislite da li se u Zagrebu može u bližov budućnosti očekivati još većih potresa s obzirom da se Zagrebački potres nije dovoljno ispraznio?!

  • sony33 29.01.2021.

    20 sekundi je bio jaki udar, gledao sam na nadzornoj kameri. Vjerojatno su kasnije vibracije manjeg inteziteta, a mjere ga sezmografi.

  • donatien 29.01.2021.

    Bilo je i neke skrivene ljepote kada su na sve strane krenule padati stvari sa ormara iz ormara, ormar se raspao od muke. Bila mi je neka tajna zelja nakon onog zagrebackog potresa iskusiti jos jaci. Priroda je tako carobna i tako vise nista nije vazno kada se ovako nesto desi, ljudi su tako sitni iako si je covjecanstvo zamislilo da je iznad svega.

Komentiraj...
Vidi sve komentare