Pustili su ga iz ruskog zatvora, obećali su mu slobodu, priliku za iskupljenje i novac. Poslali su ga u rat u Ukrajinu.
I sad, nakon odrađenog ugovora, Andrej Jastrebov jedan od stotina 'zatvorenika-vojnika' koji ponovno ulaze u rusku društvo, započinje svoj tekst o ruskim vojnicima koji su 'odradili' ugovore s Wagner grupom New York Times.
Dvadesetdvogodišnji Jastrebov služio je kaznu u zatvoru zbog krađe. Nije to nešto duga kazna, ali odlučio je kako su Wagner grupa i rat bolji od zatvora.
Njegovi bližnji šokirani su ponašanjem Jastrebova nakon povratka iz Ukrajine...
- Kao da je pod nekom hipnozom, kao da je druga osoba... On nema nikakvih emocija - kaže jedan član njegove rodbine.
U ratu u Ukrajini poginulo je do sad na tisuće 'zatvorenika-vojnika', koje su Wagnerovci 'izvukli' iz zatvora. Vojska ih koristi kao topovsko meso. Na bojišnici često ne prežive ni mjesec dana. Većina onih koji prežive i vrate se ne žele pričati o tome. Strah ih je osvete, piše NYT.
Većina vrbovanih bila je u zatvoru zbog 'manjih' zločina: krađe, razbojništva... Ali materijal kojeg je prikupio NYT pokazuje kako među njima ima i serijskih silovatelja i ubojica.
- Nema više zločina, nema više kazni. Sve je dopušteno i to donosi širok spektar posljedica za državu - kaže Olga Romanova iz udruge za prava zatvorenika 'Russia behind bars'.
Posljednjih tjedana u Rusiju se, s medaljama, simboličnim isplatama i dokumentima da su sad slobodni vraćaju bivši 'zatvorski Wagnerovci'. Stotine njih sad je, nakon isteka šestomjesečnog ugovora, potpuno slobodno.
- Rusija sad ima izazov reintegrirati tisuće traumatiziranih muškaraca, s vojnom obukom, s kriminalnim dosjeima i bez puno prilike za zaposlenje - navode stručnjaci.
U svojoj istrazi NYT je intervjuirao aktiviste za ljudska prava, odvjetnike, obitelji 'povratnika', dezertere, kao i one koji su odbili Wagner i ostali u zatvoru. Rekli su im kako Wagner obećava velike novčane iznose, kao i odštetu obitelji ako poginu u ratu. Jedna od omiljenih taktika im je 'igrati na čast' zatvorenika.
Govore im kako se kroz vojsku mogu iskupiti svojim obiteljima, usput dobro zaraditi i tako započeti novi život daleko od svega toga. Uvjeravaju ih da je to prilika za uspjeh...
- Rekli su nam, idete naprijed dok ne poginete - rekao je bivši Wagnerov zapovjednik Andrej Medvedev koji je u međuvremenu pobjegao u Norvešku i zatražio azil.
Jedan od onih koji su se pridružili Wagneru je 26-godišnji Igor Matukhin iz Sibira. Služio je zatvorsku kaznu zbog krađe kad se odlučio pridružiti skupini plaćenika. To mu je bio već treći boravak u zatvoru.
- Prigožin je stigao u naš zatvor u regiji Krasnojarsk i ponudio je slobodu onima koji mu se pridruže, priča Matukhin, koji je ubrzo završio u kampu za obuku u blizini Luhanska. Ali tamo ga je dočekalo nešto potpuno suprotno od 'patriotske braće', kako je on to očekivao...
Kad je njegov kamp za obuku napadnut, Matukhin je to iskoristio kao priliku za bijeg. Od tad, piše NYT, on se skriva i pokušava se vratiti u svoj zatvor.
U posljednje vrijeme, koristeći one koji su preživjeli i vratili se u Rusiju, Wagner je pojačao svoju propagandu.
- Trebam vaše kriminalne talente da ubijate neprijatelje u ratu - govori Jevgenij Prigožin u jednoj od reklama. Naravno, takvo vrbovanje privuče i one koji uživaju u ubojstvima...
Sjećate se Jastrebova s početka teksta? Nakon samo tri tjedna doma vraća se u Ukrajinu.
- Idem braniti našu domovinu. Tamo mi se sve svidjelo. Civilni život mi je dosadan - kaže mladić.
Na ruskim društvenim mrežama se posljednjih tjedana pojavljuje i sve više upozorenja 'običnim građanima' da dodatno paze na djecu, da više puta provjeravaju jesu li vrata zaključana, da izbjegavaju određene ulice...
S razlogom. Jer ako netko i počini gnjusan zločin, uvijek može otići u rat, pa ako preživi šest mjeseci, eto ga na slobodi...
OVDJE PRATITE SITUACIJU U UKRAJINI IZ MINUTE U MINUTU