Upitali smo na današnjoj presici Nacionalnog stožera ravnatelja HZJZ-a Krunoslava Capaka oko grešaka prilikom cijepljenja.
Naime, epidemiolog Bernard Kaić dan ranije je, govoreći o mogućnosti primanja druge doze različitog proizvođača, što su neke zemlje uvele, istaknuo kako to nije preporuka ni EMA-e niti samih proizvođača, ali i dodao da će, ako se slučajno i dogodi da netko greškom primi drugu dozu cjepiva od različitog proizvođača, vjerojatno ipak biti u nekoj mjeri zaštićen.
Pritom je spomenuo kako je kod nas bilo nekoliko takvih slučajeva, ali da nisu bile primijećene nuspojave. Stoga smo pitali Capaka koliko je takvih slučajeva bilo i koji je razlog da su neki primili prvu dozu jednog cjepiva, a drugu drugog.
Zaista greška ili je postojala medicinska indikacija za to?
- Takve greške u aplikaciji cjepiva se također prijavljuju kao nuspojave HALMED-u i koliko je meni poznato, bilo je šest takvih slučajeva u Hrvatskoj. No, osobe nisu imale nikakvih komplikacija oko toga - rekao je dodavši kako se u svijetu trenutno i istražuje ta mogućnost miješanja cjepiva.
- Pretpostavka je imunologa da će takav način cijepljenja čak dati neku određenu prednost u stvaranju imunog odgovora, ali za to još nemamo potpunu potvrdu jer su istraživanja u tijeku - rekao je.
Kako se to dogodilo, zašto, ponovili smo pitanje.
- Dogodila se greška - kratko je rekao.
Naime, iako se miješanje cjepiva još istražuje, Njemačka je već odlučila kako će svoje građane mlađe od 60 godina, koji su cijepljeni prvom dozom AstraZenece, u drugoj dozi dobiti neko drugo cjepivo - Pfizer ili Modernu.
I Francuzi mlađi od 55 godina nakon AstraZenece će se moći docijepiti jednim od ova dva spomenuta cjepiva, bazirana na mRNA tehnologiji.