Presuda četničkom vojvodi Vojislavu Šešelju jedna je od najiščekivanijih na Haškom sudu. Haški sud izricanje nepravomoćne presude će početi u četvrtak u deset sati. Šešelj je rekao kako neće doći na izricanje presude u Den Haag. Tužitelji su za njega tražili 28 godina zatvora.
Optužen za najteža zlodjela
Promotor velikosrpske politike, poznat po opsesivnom ponavljanju ideje o granici na liniji Karlovac - Karlobag - Virovitica, bio je “anđeo smrti”: uživao je u širenju mržnje, osobito ako to čini pred širokom publikom.
U jednom govoru svojim sljedbenicima preporučio je da Hrvate kolju, ako treba i “zahrđalom žlicom”. Optužen za najteža zlodjela u minulim ratovima, etničko čišćenje, huškanje na mržnju, uduženi zločinački pothvat, Šešelj čeka konačnu riječ Tribunala. Mnogi strahuju da ta riječ neće biti trijumf pravde...
“U javnim govorima Šešelj je pozivao na protjerivanje hrvatskih civila iz dijelova Vojvodine i tako poticao sljedbenike i lokalne vlasti da se uključe u kampanju progona lokalnog hrvatskog stanovništva”, piše u optužnici, kojom su između ostalog obuhvaćena masovna ubojstva u Vukovaru (255 na Ovčari i šest kod Veleprometa), i u okolini Sarajeva (56 osoba), Mostaru (106 osoba), Nevesinju (53 osobe) i Zvorniku (više od 340 osoba).
Kriv za smrt stotine ljudi
Vojislav Šešelj se tereti i zbog javnih poziva za pritvaranje civila u logore pod nehumanim uvjetima, mučenje, premlaćivanje i ubojstva, deportacije i prisilno preseljavanje desetaka tisuća Hrvata i muslimana sa tih teritorija i dijelova Vojvodine i namjerno uništavanje njihovih domova, imovine, kulturnih i vjerskih objekata.
Tužiteljstvo traži 28 godina zatvora, sam Šešelj vjeruje da će mu izreći kaznu od 25 godina zatvora.
Meni on, iskreno rečeno, uoće ne izgleda bolesno, kaže dr Anto Kovačević, koji je sa Šešeljem robijao u Zenici...
Kovačević dugo i dobro poznaje Šešelja. Zadnji put s njim se čuo u “Bujici” u vrijeme hrvatskih predsjedničkih izbora. Tad su u eteru popričali vrlo prijateljski. To je ostalo od robije, na kojoj su zatvorenici - bez obzira na razloge robijanja - bili vezani solidarnošću protiv zatvorske uprave i sustava. Anto Kovačević misli da je Šešelj bio neka vrsta projekta Srpske akademije nauka i umjetnosti, SANU.
- Ja sam bio osuđen na osam i pol godina zatvora i konfiskaciju imovine zbog drugačijeg shvaćanja slobode od komunista. Po istom tom članu bio je suđen i Šešelj. Našli smo se u zeničkom kazamatu, s tim što je on imao sreću da mu je kum bio Dobrica Ćosić, dok sam ja imao nesreću da sam Hrvat, pa je njemu kazna smanjena na 14 mjeseci a meni je dosuđena drakonska. Poput mnogih Hrvata, Albanaca ili muslimana, za moj se slučaj nije znalo sve dok se za to nije pobrinulo Sveučilište u Beču i neke ljudskopravne organizacije, dok je Šešelj, već u zatvoru, bio majstor performansa i o njemu se naveliko i naširoko diskutiralo po svijetu - kaže Kovačević.
O njemu je brujao cijeli svijet
Na pitanje što to znači, pojašnjava:
- Tvrdio je da treba robijati s maksimalnim otporom. On bi spremio neku provokaciju, recimo, planirao bi neki incident s čuvarom, a dan prije pozvao bi svoje odvjetnike iz Beograda, Srđu Popovića ili nekog sličnog. Čim bi ga čuvar udario, eto ti njegovih advokata, pa bi dan kasnije o tome svi znali i pričali. U zatvoru smo inače svi, bez obzira na to za što smo osuđeni, bili solidarni naspram uprave i nismo bili neprijateljski raspoloženi jedni protiv drugih - kaže Kovačević i nastavlja:
- On je bio pripremljeni disident, njega je SANU pripremala za tumačenje veliskosrpstva. Dobrica Ćosić, njegov mentor i zaštitnik, bio je idejni autor velikosrpske platforme, a Šešelj jedan od glavnih provoditelja.
Sudjelovao je u deportaciji Hrvata
Šešelj je bio prije svega huškač. Haški tribunal mu je sudio po optužnici za progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i nehumana djela i zločine protiv čovječnosti nad Hrvatima i Bošnjacima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH od 1991. do 1993. Šešelj je prikazan kao dio udruženog zločinačkog pothvata na čijem je čelu stajao Slobodan Milošević. Među brojnim zlodjelima izdvaja se i epizoda s progonom stanovništva u kojoj je odigrao glavnu ulogu. U centru Hrtkovaca, srijemskog sela napučenog Hrvatima, sa svojim pristalicama pročitao je popis imena 17 Hrtkovčana, katoličke vjeroispovijesti, koji su bili prisiljeni napustiti selo.
Diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine propagirao je četništvo i Veliku Srbiju. Nije bilo nalik ni na jednog drugog aktera zločinačkog pothvata jer je u neuobičajenim razmjerima bio egzibicionist. Šešelj je opeterećen nekom v
rstom histrionskog poremećaja - on vapi za svjetlima pozornice. U Haagu je od suđenja napravio cijelu farsu. U zatvoru je objavio - nikad nije točno ustanovljeno kako - preko 140 knjiga neobičnih naizva: “Krvave ručerde Madeleine Allbright”; “Genocidni izraelski diplomata Theodor Meron”, “Đavolov Šegrt papa Ivan Pavao Drugi”, i tako dalje, i tomu slično... Stalno je izazivao incidente sa sucima, prostačio, vrijeđao, ponižavao, i zbog toga bivao kažnjavan, no to ga je, čini se, samo ohrabrivalo da ide dalje.
I kad je pušten na slobodu, nastavio je proizvoditi incidente - spaljivao je zastave, davao provokativne intervjue, izražavao tvrdu vjeru u nastavak borbe za Veliku Srbiju. Od prvog dana suđenja, kad je pozvao sud da ga, zbog njegove nacionalističke ideologije, osudi na najveću moguću kaznu poručivši da njegovoj “besmrtnoj duši ne mogu ništa” i da će “ako umre najvjerojatnije umrijeti od smijeha”, vođa srpskih radikala postupak protiv sebe u haškoj sudnici ustrajno je pokušavao izvrgnuti ruglu nazivajući sud plodom urote Vatikana, Njemačke, Britanije, SAD-a, a suđenje “kvazilegalnom farsom” i “pravnim skandalom bez presedana u novijoj pravnoj povijesti”.
- Iskreno govoreći, teško je reći kakva će biti presuda - kaže Anto Kovačević.
Treba poništiti posljedice zločina
U Haagu se sudi po anglosaksonskom pravu, a oni ne sude za izgovorenu riječ, ma kakva ona bila. On je preinteligentan, nije blesav, iako glumi blesavost, i mislim da je rasturio Haški sud, dokazavši da je on “luk, voda i romantika”... On je uništio vjerodostojnost Haškog tribunala, kaže Kovačević, koji vuče paralelu s Karadžićem.
- Kakva god - kaže on - bila presuda, iza Karadžića je ostala RS, što znači da je kazna čisti cinizam jer nije srušila djelo genocida, urbicida, ekocida. No zahvaljujući Šešelju, u Hrvatskoj više nema četnika i na tome mu možemo biti zahvalni.
Kakva god bila presuda, bit će mala.
Šešelj je već odgulio godine zatvora. Žrtve neće dobiti utjehu, a bilo ih je mnoštvo. Sve drugo akademska je rasprava o međunarodnom pravu.