To je to što me zanima!

"Sea shepherd": Eko-teroristi ili pravedni borci za okoliš?

Postoji mnogo načina borbe za očuvanje okoliša, no ljudi udruženi u zajednicu "Sea shepherd" borbu su shvatili doslovno - te odlučno uzvraćaju udarac kitolovcima
Vidi originalni članak

Sea Shepherd Conservation Society je neprofitna pomorska organizacija za očuvanje okoliša sa sjedištem u saveznoj državi Washington u Sjedinjenim Američkim Državama. Organizacija je poznata po korištenju raznih nekonvencionalnih taktika i akcija za zaštitu morskih životinja i sprječavanje onečišćenja. 

Organizaciju je 1977. pod imenom "Earth Society Force" osnovao Paul Watson, bivši član i jedan od suosnivača planetarno popularne organizacije Greenpeace iz koje je istupio nakon spora u kojem je Watson tražio agresivniji pristup pitanjima zaštite okoliša. 

Organizacija "Sea shepherd" poznata je i po intenzivnom korištenju medija i raznih komunikacijskih alata za prenošenje svojih aktivnosti široj javnosti. Tako je 2008. godine televizijski kanal Animal Planet čak i počeo snimati tjedne epizode pod nazivom ""Whale wars" (u prijevodu: "Ratovi za kitove") koje se fokusiraju na borbu protiv japanske flote kitolovaca u Južnom oceanu, što je pomoglo organizaciji doseći planetarnu popularnost. 

Sea Shepherd ima i svoju flotu bordova koju čine brodovi: Steve Irwin (nazvan po popularnom "Lovcu na krokodile") , Bob Barker , Sam Simon (poklon jednog od osnivača serijala  "The Simpsons") te još jedna brodica zanimljivog naziva -  Brigitte Bardot. I dok većina Svijeta na njihov aktivizam gleda s neskrivenim simpatijama, ponajviše zahvaljujući uspješnoj seriji koja se od 2008. godine emitira na Animal Planetu u kojoj su prikazane svakodnevne borbe s japanskim kitolovcima, postoje i oni koji ne odobravaju njihov način rada koji je često na samom rubu zakona. 

Njihove nasilne taktike koje uključuju kidanje mreža, uništavanje i otimanje brodova specijaliziranih za lov kitova i tuljana te bacanje smrdljivih koktela na posade brodova priskrbili su im od mnogih vlada kao što su Australija, Novi Zeland, Amerika, Kanada i Japan, epitet eko-terorista. S druge strane, nedovoljno jasni zakoni o nadležnostima i zaštiti mora te vlastito tumačenje istih omogućili su Watsonovoj skupini da se proglase anti-krivolovnom agencijom te sami sebi pripišu ovlasti za provedbu zakona tako da su u nekim slučajevima čak i surađivali sa službenim vladama određenih zemalja u sprječavanju krivolova. Organizacija danas aktivno provodi niz kampanja diljem svijeta, od kojih je bitno istaknuti zaštitu koraljnih grebena, dupina, kitova, tuljana, morskih lavova i kornjača, morskih pasa i nama najbliskije mediteranske plavorepe tune koja se, nažalost, zbog prekomjernog izlova našla na popisu ugroženih vrsta.

U galeriji možete vidjeti kako sami članovi organizacije vide problematiku i situaciju u kojoj se nalaze.

Što mislite na ovoj temi? Ostavite svoj komentar na našem Facebook profilu!

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare