Davor Bernardić, šef SDP- a, poručio je u petak u Hrvatskom saboru kako su u saborsku proceduru uputili interpelaciju o radu Vlade vezanu za renacionalizaciju INA- e i privatizaciju HEP- a. Od Vlade traže objašnjenje kako namjeravaju vratiti INA- u u hrvatske ruke i da objave sve podatke oko arbitraže s MOL- om kako bi bili dostupni javnosti. Osim toga, SDP zahtijeva da opozicija bude uključena u pregovore s MOL- om.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Na Badnjak kad je premijer Plenković najavio vraćanje kontrole INA- e u hrvatske ruke, mi smo podržali tu ideju. No, nakon toga bili smo svjedoci jednog glavinjanja i predstavljanja modela za kojeg smo ocijenili da nisu u interesu Hrvatske i danas sa sigurnošću možemo reći da smo bili u pravu. Jedna četvrtina HEP- a nije dovoljna za kupovinu polovine INA- e i privatizacija HEP- a nije dobro rješenje za Hrvatsku. SDP je bio u pravu jer danas svi razmatraju alternativne modele vraćanja INA- e u hrvatske ruke, a jedino premijer Plenković misli da s prodajom 25 posto HEP- a može namaknuti novac za INA- u. I u ovom trenutku potpuno je usamljen u tom razmišljanju- rekao je Bernardić poručivši kako je Vlada autistična.
- Osnovali su Savjet u koji ne žele uključiti ni stručnu javnost ni opoziciju. I opet smo bili u pravu jer u tom Savjetu nema potpredsjednice Vlade Martine Dalić- rekao je.
Poručio je da Mađarska, čak i da želi razdvajanje INA- e i MOL- a, ne odlučuje o cijeni dionica INA- e i MOL- a nego o tome odlučuju vlasnici MOL- a. SDP zahtjeva da opozicija bude uključena u pregovore s MOL- om.
- Pregovarački proces koji je najavljen od hrvatske strane, mora za Hrvatsku biti potpuno transparentan. Plenković je najavio da započinje pregovore s MOL- om, a mi zahtjevamo da opozicija bude uključena u te pregovore. Više se nikada u hrvatskoj povijesti ne smije dogoditi da niti jedan hrvatski premijer dođe u suspektnu poziciju da radi bilo kakav tajni dogovor s Mađarima- poručio je Bernardić.
Branko Grčić istaknuo je kako interpelacijom traže odgovore od Vlade na pitanja koje dominiraju posljednjih tjedana, a prije svega što je s renacionalizacijom INA- e.
- Malo je argumenata koji bi mogli opravdati ovaj ponuđeni model Vlade za renacionalizaciju. Ključne su dvije pretpostavke, da MOL uopće želi razmatrati prodaju INA- e, a drugo da je ta cijena prihvatljiva i u okvirima financijskog i svakog drugog kapaciteta hrvatske države da ovlada INA-om. No, želimo to čuti od Vlade- rekao je Grčić dodavši kako od Vlade zahtjevaju i alternativna rješenja za otkup dionica INA- e uvažavajući sve one pijedloge koji su se posljednjih dana mogli čuti.
- Pa i naš prijedlog za koji mislimo da je realan i prihvatljiv i koji stavlja HEP u jednu proaktivnu poziciju koji ne umanjuje vrijednost HEP- a i ne oduzima HEP- u dobit. Ono što od Vlade tražimo je i priprema jasne strategije i plana poslovanja INA- e u slučaju da se ona renacionalizira- rekao je dodavši kako mu se sve više čini da je model otkupa INA- e koji je Vlada predložila, ustvari plan B.
SDP- ovci traže odgovore i o izmjeni Zakona o privatizaciji INA- e, ali i informacije o arbitraži s MOL- om.
Ističu kako je nedopustivo da s mađarske strane o tome cure informcije, dok hrvatska javnost nema nikakve informacije o tome što se s tim događa.
- Europska komisija pokrenula je postupak protiv RH zbog Zakona o privatizaciji INA- e. Unatoč tome što je postupak pokrenut prije više od mjesec dana, Vlada još uvijek ne da nikakve informacije. MOL je započeo selektivno objavljivati dijelove arbitražne odluke, a Vlada RH, unatoč tome što smo mi iz Kluba SDP- a zatražili da nam se dostavi arbitražni pravorijek, još uvijek odbija pustiti isti van- rekao je Grbin.
Istaknuo je i kako se započelo s govorom o privatizaciji HEP- a, a da se prethodno nije riješilo pitanje regulacije tržišta prijenosa i distribucije električne energije.
- Govorimo o privatizaciji HEP- a i njegovoj vrijednosti, a još uvijek nismo do kraja dovršili postupke reguliranja vlasničko- pravne strukture određenih objekata koje HEP koristi- rekao je.
Istaknuo je kako je Vlada dužna izraditi analizu troškova i koristi od modela renacionalizacije INA- e koji će prije svega obuhvatiti pitanje zaštite prava radnika, zaštite proizvodnje i novaca koji će biti potrebni za daljnju modernizaciju INA- e.
- Jedino što smo do sada čuli o renacionalizaciji INA- e od premijera Plenkovića je da nakon što je renacionaliziramo, ponovno tražimo strateškog partnera koji će tu iNA- u voditi. Mi ideju da INA- u danas nacionaliziramo, da na to potrošimo novac hrvatskih građana samo kako bi ju sutra nekome prodali možda uz nekakvu proviziju, ne možemo prihvatiti- poručio je Grbin.
Nakon što zastupnici upute interpelaciju u saborsku proceduru, Vlada je obvezna dostaviti odgovor predsjedniku Sabora u roku od osam dana od prijema interpelacije.
Branko Grčić komentirao je i HNS- ov prijedlog otkupa INA- e izlaskom HEP-a na burzu s ponudom dionica i preuzimanja dionica MOL-a u INA- i. Istaknuo je kako je sličan SDP- ovu modelu, no smatra da je upravo SDP- ov prihvatljiviji i održiviji.
- Ovaj model ima jednu manu, a to je što se u konačnici predviđa da se INA sama putem obveznica zaduži da bi se vratio kredit kojim se kupuje INA. Taj dio tog modela mi je malo nekonzistentan i neprihvatljiv jer neka iskustva iz hrvatske povijesti govore da nije dobro kada se na teret firme koju pokušavate kupiti, istovremeno i zadužujete- poručio je.