Peđa Grbin i ja smo proučili materijale oko Plenkovićeve uloge u pisanju tzv. lex Agrokor i danas smo podnijeli prijavu Povjerenstvu kojemu smo ga prijavili za sukob interesa. Na taj smo način pomogli Povjerenstvu da pokrene postupak protiv Plenkovića za sukob interesa. Poručio je u četvrtak novinarima u Saboru SDP-ov zastupnik i potpredsjednik Sabora Siniša Hajdaš Dončić.
Naglasio je kako su to njih dvojica učinili u svoje ime, kao saborski zastupnici, a ne u ime stranke.
Na pitanje u čemu vide elemente sukoba intersa, Hajdaš Dončić je istaknuo da je "zakon vrlo jasan jer ministarstva, kada rade bilo koji zakon, moraju formirati radnu skupinu i ako traže neka mišljenja, onda ih plate vanjskim suradnicima".
- Plenković je dovukao neke partnere u pisanje lex Agrokora, što je vidljivo iz e-mailova i medijskih nastupa. Situacija je ovdje vrlo jasna i jednostavna, oni su izbjegli formiranje radne skupine i angažirali su osobe koje su se kasnije naplaćivale isključivo iz Agrokora. Upravo će lex Agrokor, što će se vidjeti u narednim mjesecima, imati veliki financijski utjecaj na proračun Republike Hrvatske, a ima ih već sada jer su mirovinski fondovi izgubili kao što će i banke u državnom vlasništvu, HBOR i HPB, izgubiti dio svojih potraživanja - rekao je Hajdaš Dončić naglasivši kako je "riječ o definitivnom sukobu interesa premijera i nedemokratskom i netransparentnom pisanju zakona".
Dodao je da je Plenković radio u korist privatnog interesa grupe Borg, a na štetu javnog interesa, koji mu je vjerojatno bio na zadnjem mjestu.
Ključno je pitanje, istaknuo je, kako se zakoni pišu i provode, a ne spinovi koje Vlada pušta da nije bilo vremena.
- Bilo je vremena i mogli su tražiti dodatna mišljenja i tumačenja, i to su mogli platiti, a to ne može koštati više od 200.000 kuna, što dozvoljava bagatelna javna nabava. Dakle, direktno i odmah su mogli platiti Pravni fakultet i bilo koje stručnjake, a nitko mi ne može reći da zakon koji ima manje od 30 članaka može koštati više od 200.000 kuna - rekao je.