Kao što je nedavno izgurao Peđu Grbina iz uloge premijerskog kandidata SDP-a, Zoran Milanović sada je navodno odabrao i Grbinova nasljednika na mjestu predsjednika SDP-a.
Siniša Hajdaš Dončić prvi je istaknuo svoju kandidaturu za nasljednika Peđe Grbina na čelu najjače oporbene stranke, a njegov izbor navodno bi trebao biti puka formalnost s obzirom da je on izravno pomazan od samog predsjednika Republike, nekadašnjeg Dončićeva šefa u hrvatskoj Vladi.
"Zbog velikog broja preferencijalnih glasova i zbog liste koju sam nosio i koja je u Hrvatskoj imala najbolji rezultat odlučio sam se kandidirati za predsjednika SDP-a", izjavio je Hajdaš Dončić. "Želim da SDP bude prvi, a ne drugi".
Samo, tko će biti prvi u SDP-u?
Samo jedan, ali koji?
Prije nekoliko godina, tijekom raskola u SDP-u između dviju struja - Davora Bernardića i Peđe Grbina - Hajdaš Dončić zamjerio je prijatelju Grbinu što u tom obračunu nije bio i čvršći, upozorio da se "taj cirkus nije smio vući godinu dana", pa konstatirao: "Stranka nije tijelo koje može voditi 15 ljudi".
Dakle, stranku bi trebao valjda voditi jedan čovjek.
Samo, hoće li SDP voditi dvoje ljudi: formalni i neformalni predsjednik?
SDP nikako da se izvuče iz goleme i za mnoge još uvijek zastrašujuće Milanovićeve sjene. Dok je drmao Iblerovim trgom Milanović se postupno, na ovaj ili onaj način, riješio svih svojih protukandidata (osim Tonina Picule koji mu se nikada više nije usudio formalno suprotstaviti), a s godinama se njihov broj postupno smanjivao.
Par izuzetaka
Peđa Grbin bio je potpuno pod kontrolom Milanovića, očaran njime, a sudeći po onome što mu je Milanović napravio na parlamentarnim izborima, i zastrašen utjecajem svog bivšeg šefa. Grbin je postupno očistio stranku upravo od protumilanovićeve struje, s par preživjelih izuzetaka (i to doslovno par, Picule i Zlatka Komadine).
Stoga sada u postupku izbora Grbinova nasljednika SDP-ovci imaju mogućnost birati samo manje ili one najveće Milanovićeve favorite.
Pri čemu, naravno, opet izbor ženskog kandidata pada u drugi plan.
Mirela Ahmetović obavila je nedavno formalnost i javno se zaklela u lik djelo Zorana Milanovića ("Ne vidim zašto ne bih zaokružila Milanovićevo ime kao kandidata za predsjednika države", kazala je u intervjuu Expressu), ali iz njezinih izjava kako bi "žene trebale biti na svim vodećim pozicijama" iščitava se želja da se razbije muški monopol na vodeća mjesta u SDP-u.
Milanović, kakvog znamo, neće stati iza Mirele Ahmetović, imajući na umu da je u svojoj Vladi imao samo jednu SDP-ovu ministricu (nakon što je onu drugi ekspresno najurio).
Povučena ostavka
Milanovićeva ruka očito se spustila na rame Siniše Hajdaša Dončića, njegova bivšeg ministra, bivšeg zagorskog župana i nositelja uspješne izborne liste na kojoj je skupio 22 tisuće preferencijalnih glasova. I bizarno, bivšeg pasivnog člana HDZ-a.
Ali i bivšeg ministra prometa koji je javno poručivao da će podnijeti ostavku ako ne prođe Vladina monetizacija autocesta, pa kad se nakon prosvjeda od toga odustalo, i Hajdaš Dončić odustao je od svoje ostavke.
Međutim, nije uopće bitno tko će biti predsjednik SDP-a. Jer će to biti Zoran Milanović, direktno zainteresiran za to da uoči njegove bitke za drugi mandat SDP bude čvrsto na njegovoj strani - organizacijski, financijski, brojčano - a još više ukoliko se zadrži na Pantovčaku.
Duboka hipnoza
SDP nikako da se trgne iz Milanovićeve hipnoze, čak i nakon što ih je uneredio na parlamentarnim izborima svojom protuustavnom vratolomijom, a onda napustio na europskim izborima na kojima je SDP - znakovito - bez Milanovića prošao puno bolje od očekivanja.
Hajdaš Dončić trebao bi, po mišljenju nekih ljudi iz stranke ili bliskih stranci, početi graditi, podizati i popravljati SDP, a to ne uključuje samo poteze poput onih koje je uveo kao župan, zabrane minica, dekoltea i petodnevnih brada.
Među njima mora se pronaći i izvlačenje iz zone utjecaja Zorana Milanovića.
Stranka desnog populista
Šef države SDP koristi isključivo za vlastite interese, ciljeve i probitke - kao i političke bitke, poput one protiv Ivana Turudića na parlamentarnim izborima - a da pritom svojim stavovima, politikom, retorikom, ponašanjem, pa i ideologijom, nekad i drastično odstupa od SDP-ovih stavova, zbunjuje birače, nanosi političku štetu, a često i sramotu, svojoj bivšoj stranci.
Milanović ničime nije afirmirao SDP u proteklih pet godina. Dapače, zasjenio je njegove lidere, začepio usta njegovim dužnosnicima i članovima koji se nisu usudili pisnuti protiv bivšeg šefa, pogazio stranačke principe, a sve se svelo na rat protiv Plenkovića i HDZ-a.
Ali s desnih ideoloških i političkih pozicija.
Što će sada napraviti Hajdaš Dončić, praktički nije više bitno.
Tko koga slijedi?
Hoće li slijepo slijediti Milanovića, hoće li slušati njegove naputke ili će svoje stavove u potpunosti uskladiti s Milanovićevim, pitanje je puke provedbe. Bit će onako kako Milanović kaže ili kako Milanoviću odgovara.
Nekad je Milanović slijedio SDP, a sada SDP mora slijediti Milanovića.
Glavno pitanje će biti kako Siniša Hajdaš Dončić, kao novi predsjednik SDP-a, misli prestići HDZ i postati "prvi, a ne drugi": držeći se Milanovićevih skuta ili emancipacijom od Milanovića?
Prvi model godinama nije davao rezultata. Je li vrijeme za promjenu modela?