Iz Hrvatske poštanske banke (HPB) sinoć su priopćili da je HPB preuzeo Sberbank Hrvatska, da je sav novac siguran, a klijenti opet mogu poslovati normalno. O tome su jutros na presici govorili predsjednik Vlade Andrej Plenković, ministar Zdravko Marić te guverner HNB-a Boris Vujčić.
POGLEDAJTE VIDEO: Presica o Sberbanci
Premijer Plenković prvo je dao servisnu informaciju o Anici Djamić, hrvatskoj veleposlanici u Ukrajini.
- Jučer sam dao naputak našoj veleposlanici Djamić da napusti Kijev, na putu je prema Lavovu, gdje će ostati i pomagati hrvatskim državljanima - izvijestio je premijer Plenković na početku konferencije pa otvorio temu o Sberbanku u Hrvatskoj:
- Zahvaljujući moratoriju koji je donesen, ta se situacija smirila jučer i prekjučer. Sinoć je to potvrdio Jedinstveni sanacijski odbor. Imali smo dvije opcije. Jedna je bila likvidacija, a druga sanacija. Likvidacija bi imala negativne reperkusije za štediše u toj banci - poručio je premijer Plenković.
POGLEDAJTE VIDEO: 'Štediše, vratite se'
Plenković: Cijeli vikend smo proveli u vladi
Pojasnio je Plenković kako se cijeli proces odvijao.
- Radili smo maksimalne napore od četvrtka, koordinirali aktivnosti s jedinstvenim sanacijskim odborom da se dogodi ovo što smo objavili jučer. Hrvatska poštanska banka je reagirala i bila spremna uskočiti te preuzeti Sberbank Hrvatska. Ta činjenica umiruje štediše, nema više potrebe da podižu novac. Sanacijska uprava koju će imenovati HNB preuzet će upravljanje - rekao je pa nastavio:
- Doći će i do preimenovanja. Reagirali smo politički, principijelno i ekonomski dobro. Sberbank Hrvatska bila je na našem bankarskom tržištu na osmom mjestu. Na ovaj način želim zahvaliti ministru financija i HNB-u. Cijeli vikend proveli smo u vladi, radili na nizu aspekata ove krize. Smatramo da smo ovim potezom smirili situaciju.
Otkrio je Plenković neke detalje.
U Sberbank Hrvatska bilo je više od 8,2 milijarde kuna depozita, a bilo je osigurano 3,8 milijardi. Sad će Hrvatska poštanska banka imati osam posto udjela na bankarskom tržištu, osnažili smo njezinu poziciju. Napravili smo brzu i učinkovitu akciju na dobrobit štediša i našeg financijskog sustava.
Marić: Ovime se jača hrvatski bankarski portfelj
Riječ je potom dobio ministar financija Marić.
- Situacija je iziskivala pravovremen i odlučan odgovor. Svjesni smo da štedišama nije bilo ugodno, razumljiva je i nervoza. Kroz komunikaciju smo slali koliko-toliko umirujuće poruke. Iza ovoga je stala država. Cijeli tim odradio je odličan posao, da se ne ode u smjer likvidacije - rekao je Marić pa dodao:
- Uspjeli smo uvjeriti sve europske institucije da je ovo najbolje rješenje za RH. Da je ovo zdrava priča, da se da šansa da se nastavi normalno funkcionirati. Zahvaljujem i HPB-u, spremni su i kadri za nove poslovne poduhvate. Ovaj pothvat je odlučan. Ovime se jača hrvatski bankarski portfelj. Država kao većinski vlasnik jasno je komunicirala što želi. Ono što smo tražili je da banka bude stabilna, za dodatne iskorake na tržištu. Ne prejudicirajući, nitko to ne može kod ovakvih kriza.
Vujčić: Banka će promijeniti ime i logo
Riječ je dobio i guverner HNB-a.
- Imenovana je sanacijska uprava koja će danas početi voditi banku. Ovaj proces bilo je moguće ostvariti samo na ovaj način, da se banka hitno proda inače bi išla u likvidaciju. Sberbanka je bila uspješna i dobra banka, imala je dobru godinu iza sebe. Sad imamo jednu dobru, likvidnu i efikasnu banku. Depoziti su sigurni. Kako građana, tako i korporativnog sektora - rekao je Vujčić pa nastavio:
- Sve smo napravili u suradnji s Europom, dio smo Europske bankovne unije. Surađivali smo s Jedinstvenim sanacijskim odborom. U idućim danima vidjet ćete kako će se zvati nova banka, promijenit će ime i logo.
Hoće li doći do spajanja s HPB-om?
- U jednom trenutku doći će do spajanja s HPB-om. Ne još, dok ne završi proces uvođenja eura, nakon toga će doći do potpunog spajanja banka. U svakom slučaju, radi se o jedinstvenim bankovnom entitetu i nastavit će poslovati kao da se ništa nije dogodilo. Banku smo prodali u dva-tri dana. U nekim drugim zemljama, Sberbank će ići u likvidaciju. Zadovoljni smo da smo ovako brzo riješili problem.
Marić: Pozivam štediše da se vrate
Koliko je HPB platio za preuzimanje Sberbank Hrvatska.
- 71 milijun kuna - odgovorio je Vujčić.
AIK banka se još ranije spominjala kao ona koja je željela preuzeti Sberbank Hrvatska. Jesu li oni i sad bili zainteresirani?
- AIK je već bio u procesu licenciranja, ranije, ali u ovakvim izvanrednim okolnostima nije bilo mogućnosti da se to realizira. Njima je sve jasno, neće biti problema, ne očekujem - poručio je Vujčić.
Je li ovo nacionalizacija Sberbanke?
- Ovo je sanacija, a ne nacionalizacija. Morali smo reagirati, bilo je osigurano 3,8 milijardi kuna depozita. Bila bi to nepopravljiva i nepovratna šteta. Prestala je trka na šaltere, trka prema poslovnicama. Stabiliziran je financijski sustav. Hrvatska je još jednom pokazala snagu - poručili su iz Vlade.
Sberbank Hrvatska napustili su brojni korisnici. Ministar Marić pozvao ih je da se vrate.
- Da pozovem i one koji su povlačili depozite, da se vrate u banku. Da oni koji jesu tu da ostanu. Banka ima zdrave bilance, adekvatnost kapitala. Proces integracije u pravilu traje minimalno godinu dana. Imamo ispred sebe proces uvođenja eura.
Bojite li se da će ljudi ići svoje depozite iako su u HPB-u?
- Hrvatska država stala je iza štediša i cijelog financijskog sustava - rekao je Marić.
A koliko su točno novca Hrvati ovih dana podigli iz Sberbanka?
- Oko 200 milijuna eura u tom trenutku je otišlo. Bilo je to egzogeno uvjetovano zbog sankcija Rusiji. Sad je taj problem riješen - rekao je Vujčić.
Plenković: Proučit ću situaciju s Aladrovićem kad stignem
Premijer baš nije bio voljan govoriti o domaćim temama. Upitan kako će Vlada reagirati na zahtjev DORH-a za skidanjem imuniteta ministru rada Josipu Aladroviću, Plenković je kratko i nervozno rekao da će vidjeti kada ga prouče. Nije htio otkriti ni koliko će mu za to trebati niti kada je DORH zahtjev uputio.
Upitan zašto se zahtjev uopće proučava, premijer je poručio zato što se radi o prvom takvom slučaju u povijesti Vlade.
- Zato će se temeljito proučiti - kaže.
Novinari su ga podsjetili na njegovu najavu da ministri više neće biti zaštićeni imunitetom i upitali zašto sada štiti Aladrovića.
- Odgovorio sam da ćemo proučiti, kad proučimo donijet ćemo odluku - rekao je.
A proučavat će ga, rekao je, koliko god bude potrebno.
- Ne znam, to mi je totalno nebitno u svemu ovome s čime se sve bavimo - odgovorio je na pitanje kada je zahtjev za skidanje imuniteta uopće stigao.
Na pitanje hoćemo li ovaj tjedan imati novog ministra graditeljstva, nasljednika Darka Horvata, poručio je da će vidjeti.
- Vode se konzultacije. Pratite malo čime se sve bavimo - rekao je.