To je to što me zanima!

Sat vremena više za san: Evo kako sve zima utječe na ljude

U nedjelju u tri ujutro vratite kazaljke za jedan sat unazad. Svjetla na autu vam moraju biti upaljena. Oni najpospaniji spavat će za vikend sat vremena više...
Vidi originalni članak

U noći sa subote na nedjelju, svijet se vraća sat vremena unazad to jest počinje zimsko računanje vremena. Ono se slaže s ljudskim bioritmom, a oni najpospaniji spavat će sat vremena više.

Za tu ideju trebamo zahvaliti pokojnom američkom predsjedniku i inovatoru Benjaminu Franklinu. On ju je svojim kolegama iznio 1784. jer mu je smetalo što gubimo mnogo dnevnog svjetla te predložio da se u proljeće sat pomakne unaprijed. Ta ideja je zamrla do početka 20. stoljeća kad su je prvi prihvatili Nijemci. Jugoslavija je ideju pomicanja sata prihvatila tek 1983. Do tad je cijela zemlja živjela u zimskom računanju vremena. Zbog prevelike zbrke i štete za industriju, Rusi i Bjelorusi su se odrekli zimskog računanja vremena 2011.

Dok sjeverni dio planeta prelazi na zimsko, južna polutka prihvaća ljetno računanje vremena. Tako se i vremenska razlika između vremenskih zona sjevera i juga može znatno razlikovati u različitim mjesecima.

Sat više i manje dobio je i mnogo neprijatelja u svijetu. Naime psiholozi su proveli istraživanja u kojima su potvrdili da zbog ranijeg padanja mraka zimi ljudi imaju manje energije

Zbog toga su manje produktivni, postaju umorniji, ali i podložniji bolestima. Najveći neprijatelji promjene vremena uvijek su bili poljoprivrednici, jer je to remetilo bioritam životinja.

Dizali su se prije pijetlova te ne bi uštedjeli, kako je administracija računala. Jedan od bizarnijih primjera promjene vremena je onaj bivšeg venezuelanskog predsjednika Huga Chaveza koji je želio izmjenu od pola sata. Pomicanje kazaljki za sat vremena smatrao dijelom naslijeđa imperijalističke vladavine SAD-a. 

Osim kraćeg dana u jesenskom i zimskom razdoblju, svi vozači u Hrvatskoj morat će voziti s upaljenim dnevnim svjetlima. Potrošnja će biti neznatno veća, ali ako na to zaboravite, prometni policajci bi vas mogli kazniti s 300 kuna globe.

Zanimljivosti: U zimsko doba je više srčanih udara i provala

Fotolia

16 posto - padne gledanost televizije u najjačem terminu. Pad bilježe sve najgledanije emisije jer dan traje dulje. 

79 zemalja - na svijetu koristi pomicanje kazaljki kako bi sačuvali što više danjeg svjetla.

800 milijuna - dolara više troše Amerikanci na roštiljanje u vremenu koje se dobije zimskim računanjem.

1% - više goriva troši se zbog duljeg dana.

12 % - poveća se broj kriminalnih djela u svijetu zbog promjene vremena.

0,5 % - poveća se ušteda električne energije. U početku se mislilo da će se uštedjeti mnogo više.

10 % - poveća se broj srčanih udara u svijetu zbog neprirodne promjene. 

Spasili nas 'pametni' uređaji

Dok nije bilo pametnih telefona, morali smo sami paziti na pomicanje kazaljki. Danas za nas to rade programirani uređaji. 

Idi na 24sata

Komentari 78

  • Britvaa 26.10.2014.

    Ja bi to ukinula.

  • bbbdado 25.10.2014.

    Neznam koliko je dobro to pomicanje sata ?

  • muskarac 25.10.2014.

    ebemti.. morala sam provjeriti svoje znanje iz povijesti malo jer mi se znanje poljuljalo.. nikad vise necu sumljat u sebe -_-

Komentiraj...
Vidi sve komentare