To je to što me zanima!

Sanaderu nisu prekršena prava istražnim zatvorom

Sanader, koji od travnja prošle godine izdržava zatvorsku kaznu zbog slučaja Planinska, u prosincu 2019. je nepravomoćno osuđen zbog 10 milijuna eura mita primljenog od mađarskog MOL-a
Vidi originalni članak

Ustavni sud je zaključio da bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu nisu povrijeđena prava kada mu je nakon nepravomoćne presude u slučaju Ina-MOL određen istražni zatvor, iako se već nalazio iza rešetaka po pravomoćnoj presudi u slučaju Planinska.

Takvu odluku Ustavni sud je donio odbacivši Sanaderovu ustavnu tužbu kojom se žalio na istražni zatvor koji mu je određen kada je krajem 2019. u ponovljenom suđenju osuđen zbog primanja mita od hrvatskom pravosuđu nedostupnog čelnika MOL-a Zsolta Hernadija.

SUSRET PRED UHIĆENJE? Snimka iz kafića mogla bi Josipu Rimac strpati u zatvor: Na isti način uništen je Ivo Sanader

Uz šest godina zatvora dosuđen mu je i tzv. obligatorni istražni zatvor koji se određuje uz nepravomoćne presude dulje od pet godina.

Sanader se na tu odluku najprije žalio Vrhovnom sudu koji je zaključio da mu istražni zatvor u slučaju Ina-MOL počinje teći nakon izvršenja šestogodišnje kazne u slučaju Planinska.

- Pri tome iz obrazloženja osporenih rješenja jasno proizlazi o izdržavanju koje kazne je riječ pa navedeno za podnositelja ne stvara stanje pravne nesigurnosti i pravne neizvjesnosti - ustvrdio je Ustavni sud.

Stoga je neutemeljenim ocijenio Sanaderove tvrdnje da je određivanje istražnog zatvora protiv njega bespredmetno te da je izraz "ekscesivnog formalizma suprotnog Ustavu".

RAJKO OSTOJIĆ: SDP pokreće opoziv Sanadera zbog žrtava u splitskom Domu

Neutemeljenim je Ustavni sud cijenio i Sanaderove navode "kojima ponavlja žalbene prigovore navodeći da su u konkretnom predmetu istekli propisani maksimalni rokovi trajanja istražnog zatvora te da se stoga protiv njega više ne može odrediti istražni zatvor", stoji u odluci Ustavnog suda.

Sanader, koji od travnja prošle godine izdržava zatvorsku kaznu zbog slučaja Planinska, u prosincu 2019. je nepravomoćno osuđen zbog 10 milijuna eura mita primljenog od mađarskog MOL-a prilikom preuzimanja Ine, a 2018. i za profitersku proviziju od austrijske Hypo banke. Nepravomoćno je oslobođen optužbi za prodaju jeftinije HEP-ove struje tvrtki Dioki.

Na zagrebačkom Županijskom sudu pri kraju je i ponovljeno suđenje u slučaju Fimi media u kojem je ranije nepravomoćno osuđen na devet godina zatvora, a zbog izvlačenja novca iz državnih institucija i tvrtki s pet milijuna kuna kažnjena je i njegova bivša stranka HDZ. Nepravomoćnu presudu u tom slučaju iz 2013. Vrhovni sud je ukinuo 2015. godine.

Idi na 24sata

Komentari 1

  • škver 24.06.2020.

    Dokaz svih dokaza,da je Hrvatska pravna država.

Komentiraj...
Vidi sve komentare