Na hrvatske branitelje nitko nije mogao utjecati da odluče prodati dionice Ine. Bili su samostalni. Proveli su široke rasprave s članovima braniteljskih udruga i glasali su za prodaju dionica. Je li s njima netko prije toga razgovarao to ne znam niti mi se itko žalio. Odluku o prodaji Ininih dionica u Fondu za branitelje donijelo je društvo za upravljanjem imovinom Fonda nakon odobrenja upravnog odbora Fonda. Koliko se sjećam ja sam bila suzdržana. Moja funkcija bila je politička. Rekla sam im da odluka treba biti isključivo odluka hrvatskih branitelja - rekla je Jadranka Kosor koja je do 6. srpnja 2009. bila bivša ministrica branitelja i potpredsjednica Vlade i na čelu upravnog odbora Fonda hrvatskih branitelja , a od 7. srpnja 2009. premijerka.
Na pitanje sutkinje zna li kakve su bile posljedice te odluke rekla je:
- Tada se nisam posebno bavila gospodarskim pitanjima, no kad sam postala premijerka počela sam se i time baviti.
Podsjećamo, upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja odlučio je 2008. na javnoj ponudi prodati mađarskom MOL-u svih 7 posto dionica koje je imao Fond. Potom je u listopadu 2008. okončana javna ponuda u kojoj je MOL kupio dodatnih 22,15 posto dionica Ine, čime je, zajedno s ranijih 25 posto plus jednu dionicu, stekao ukupno 47,15 posto Ininih dionica. Time je MOL postao najveći dioničar Ine, dok vlada ima 44,83 posto dionica.
Kako je RH postala manjinski vlasnik Ine u siječnju 2009. potpisane su izmjene Ugovora o međusobnim odnosima dioničara. Izmjenama je broj članova NO-a Ine povećan sa sedam na devet, pri čemu je MOL-u pripalo pet mjesta, vladi tri, a predstavnicima radnika jedno, s tim da predsjednika NO-a određuje vlada. Uprava Ine ima šest članova, od kojih tri predstavljaju vladu i tri MOL, a MOL predlaže predsjednika Uprave. Novina u upravljanju postali su izvršni direktori koji su, prema iskazima niza svjedoka, imali znatniji utjecaj na poslovanje tvrtke nego hrvatski članovi uprave Ine.
Jadranka Kosor rekla kako nije točna tvrdnja, koju je u svom svjedočenju rekao glavni operativac Sanaderove vlade za rješavanje posla s MOL-om Damir Polančec. Bivši potpredsjednik vlade rekao je kako se, nakon što je izašao iz pritvora i sreo se s Jadrankom Kosor ,požalio da je on zbog rješavanja pitanja problema s potraživanjima radnika "Borova" završio u pritvoru a da su svi od toga imali koristi te da mu je ona rekla " i meni je svojedobno Sanader rekao riješi kako znaš i umiješ da upravni odbor Fonda branitelja prihvati ponudu za otkupom dionica".
- Nisam to rekla Polančecu. Pritisaka na mene kao na čelnicu Fonda i ministricu branitelja nije bilo niti s jedne strane - rekla je Kosor. Dodala je kako je nakon što je preuzela dužnost premijerke a kad je tadašnji predsjednika RH Stjepana Mesića tražio uvid u dio spornih ugovora s MOL-om koji su imali oznaku tajnosti, skinula oznaku tajnosti te kako je Ivo Sanader bio pozitivan oko toga da izmjenu međudioničarskog ugovora treba prihvatiti.
- Ne bi to ni stavio na dnevni red sjednice Vlade da nije - zaključila je Kosor.
Ivo Sanader optužen je da je od čelnika MOL-a Zsolta Hernadija primio 10 milijuna eura mita kako bi izručio upravljačka prava u Ini MOL-u