Dogodio se kolaps neženjenja i neudavanja, kolaps institucije braka (crkveni obred vjenčanja traži svega 55 posto parova), kolaps je i jer prosječna obitelj ima nešto više od 1,3 djeteta i četvrti kolaps su djeca opterećena razvodom i rastavom, a njih je danas u Hrvatskoj oko 200.000, rečeno je na Tjednu braka u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji o kojemu izvještava Informativna katolička agencija (IKA).
Dodaju da je u u posljednjih 40 godina smanjen broj sklapanja sakramenta braka za polovicu, svaki treći brak se razvodi, u gradovima i svaki 2,5, dob ženjenja se pomaknula prema 31, a udavanja prema 28 godina i više čime se smanjuje generativna dob za rađanje i odgoj djece.
Broj rođenih izvan braka se povećao za više od polovice i prvi put prešao granicu od 7000 djece.
- Osnovni model obitelji u Hrvatskoj je jedno ili dvoje djece, a tek troje djece osigurava održanje naroda. Sve su to pokazatelji kako čitava Hrvatska izumire, ističe se u izvještaju.
Akademik prof. dr. Pero Aračić, koji je govorio na Tjednu braka, predložio je financijsko poticanje i pomoć obiteljima koje rađaju novi život u smislu fonda na razini cijele države iz kojeg bi se jednako i dovoljno izdvajalo za svako novorođenče i time pokazala skrb cijelog društva za najmanje, koji su u ovom trenutku najpotrebniji.
- Na taj bi način svaka obitelj imala osjećaj sigurnosti, svako bi dijete bilo jednako vrijedno i važno. Potrebno je riješiti se mentaliteta „vatrogasnih mjera" i očekivanja brzih rezultata, mjere traže da budu stalne i čvrste barem 50 godina da bi dale rezultate. Jedna od najvažnijih mjera, naglasio je prof. Aračić, bila bi povratak Hrvata u Domovinu i stvaranje sveopće vrijednosne klime podrške i optimizma s razgrađivanjem straha od budućnosti.