Ima veliki krevet, svilene zastore, kupaonicu u zlatu, luksuzni namještaj, ali onaj kome je bila namijenjena, na nju se nikad nije ukrcao. Jahtu "Povjetarac iz Basre", dugu 82 metra, 1981. godine izgradili su za bivšeg iračkog lidera Sadama Huseina.
Nakon što su ga, zbog zločina protiv čovječnosti objesili 2006. godine, vlada koja ga je naslijedila pokušavala je prodati njegov jahtu za 30 milijuna dolara, ali bez uspjeha.
Posljednje dvije godine koristi ju Sveučilište u Basri i to kao smještaj za istraživače koji proučavaju podmorski život, piše Daily Mail.
"Povjetarac iz Basre" opremljena je predsjedničkim odajama, ima nekoliko velikih blagovaonica i spavaonica i 17 manjih soba za goste. Za posadu je na raspolaganju 18 kabina, a predviđen je i prostor za kliniku.
- Jahta je u jako dobrom stanju. Njena dva motora i generatori funkcioniraju bez greške. Potrebno ju je samo dobro održavati, rekao je kapetan Abdul-Zahra Abdul-Mahdi Saleh.
Lokalne vlasti donijele su nedavno odluku da ju prenamijene u hotel za kapetane brodova koji žive u udaljenim gradovima, a moraju ponekad odsjesti u Basri.
Sadamovu jahtu izgradili su u danskom brodogradilištu u vrijeme dok je Irak bio u ratu s Iranom. Kako bi ju zaštitili od zračnih napada na Basru, prvo su je poslali u Saudijsku Arabiju koja je tada sa Sadamom bila u dobrim odnosima. Kad je prijateljstvo puklo, tijekom iračke invazije na Kuvajt 1990., prebacili su je u Jordan.
Gdje se nakon toga nalazila završila nije posve poznato sve dok ju nisu otkrili u jednom odmaralištu u Nici. Sud ju je tada vratio u Irak.
Američke napade 2003. i skori Sadamov pad je preživjela nakon što je posadi naređeno da skinu vojne uniforme i glume civilni brod. I dok ju vlasti vide kao smještajni kapacitet, muzej u Basri želi da ju usidre u blizini palače u kojoj je postavljena izložba o životu bivšeg predsjednika.
- Buduće generacije trebale bi vidjeti kako je diktator živio, rekao je zamjenik direktora muzeja Jawad Abdul Kadhim.