Sjedinjene Države uvele su sankcije 18 iranskih banaka, tvrdeći da ograničavanjem priljeva novca oslabljenom iranskom gospodarstvu neće dovesti u pitanje isporuku humanitarne pomoći.
Američko ministarstvo financija objavilo je odluku u četvrtak, navodeći da su sankcije usmjerene na ukupno 18 banaka, uključujući 16 iranskih, jednu u vlasništvu ili pod nadzorom iranske banke i jednu povezanu s iranskom vojskom.
Sankcije su najnoviji u nizu pokušaja kabineta predsjednika Donalda Trumpa da potkopa iranski nuklearni sporazum iz 2015., koji međunarodna zajednica i dalje podržava, napominje novinska agencija dpa.
- Naši programi sankcija ostat će na snazi sve dok Iran ne prestane podržavati terorističke aktivnosti i dok ne okonča nuklearni program - rekao je američki ministar financija Steven Mnuchin.
"Današnje mjere i dalje će omogućavati humanitarne transakcije radi podrške iranskom narodu“, dodao je Mnuchin.
Novi val sankcija dodatno će ograničiti pristup Teherana globalnom financijskom sustavu a gospodarstvo je već opustošeno postojećim sankcijama i pandemijom koronavirusa.
Stručnjakinja za vanjsku politiku Atlantskog vijeća sa sjedištem u Washingtonu Barbara Slavin rekla je da su sankcije „sadizam zamaskiran u vanjsku politiku“.
„One neće baciti iransku vladu na koljena, ali će povrijediti obične ljude, poticat će krijumčarenje i na dulji rok potkopati sankcije bazirane na dolaru“, napisala ne Slavin na Twitteru.
U rujnu Trumpov je kabinet priopćio da će ponovno uvesti sankcije predviđene nuklearnim sporazumom, iako se Washington iz njega povukao 2018. godine.
Nijedna velika država, uključujući ključne saveznike u Europi, ne podupire stav SAD-a o režimu globalnih sankcija, napominje agencija dpa.
Trumpov kabinet vodi kampanju maksimalnog pritiska na Iran, tvrdeći da je nuklearni sporazum otvorio put Teheranu da proizvede nuklearno oružje i da njegove odredbe nisu bile dovoljne da spriječe intervencije Irana u Libanonu, Jemenu i drugim zemljama, navodi dpa.