Vlada američkog predsjednika Joe Bidena odlučila je uskratiti 130 milijuna dolara vojne pomoći Egiptu zbog neuspjeha zemlje u zaštiti ljudskih prava, potvrdili su u srijedu američki dužnosnici, no vlada u Kairu će ipak dobiti određeni dio iz američkog paketa pomoći zbog smanjenja broja političkih zatvorenika.
Američki ministar vanjskih poslova Antony Blinken potvrdio je da je Egipat ipak napravio određene pomake glede političkih sloboda tako što je nedavno oslobodio više stotina osoba. Međutim, desni dio Kongresa i njihovi glasači traže da se spomenutoj zemlji uskrati iznos od 300 milijuna dolara koji je dogovoren pod uvjetima američkog predstavničkog tijela.
Protivnici slanja pomoći Egiptu ističu brojne slučajeve kršenja ljudskih prava diljem zemlje, pod vladavinom predsjednika Abdela Fattaha al-Sisija, koji uključuju mučenja i nestanke ljudi.
Iznos koji je Blinken odlučio uskratiti iznosi 10 posto od 1.3 milijarde dolara koliko se godišnje izdvaja za zemlju na sjeveroistoku Afrike. Odvjetnici u Ministarstvu vanjskih poslova ustvrdili su da je 10 posto najveći dio pomoći koji se Kairu može uskratiti u 2022.godini. Međutim, Washington će u Egipat ipak poslati 75 milijuna dolara zahvaljujući pozitivnom pomaku glede smanjenja broja političkih zatvorenika koji je ove godine manji za njih 500, koliko ih je pušteno iz zatvora.
Uz to, Kairo će dobiti još 95 milijuna dolara namijenjenih za borbu protiv terorizma i jačanje sigurnosti na granicama, s obzirom da pomoć u navedenim područjima nije uvjetovana ocjenom o stanju ljudskih prava.
- Pristup koji smo ovdje zauzeli održava zabrinutost naše administracije glede ljudskih prava i osnovnih sloboda u Egiptu, ali isto tako tražimonačine kako očuvati suradnju i dijalog koji imamo u zadnjih 20 mjeseci. Bili smo sasvimjasni prema egipatskoj vladi kad su u pitanju radnje koje je potrebno poduzeti radi jačanja naših odnosa - kazali su izvori iz ministarstva.
Seth Binder, direktor 'Projekta za demokraciju na Bliskom istoku', kampanje sa sjedištem u SAD-u, napomenuo je da američke tvrdnje o stanju u Egiptu oporvrgnute kontinuiranim zatvaranjem političkih protivnika.
'- S jedne strane šaljemo poruku al-Sisiju da će njegovo nepoštivanje naših zahtjeva za zaštitom ljudskih prava imati opipljiv utjecaj na naše odnose, a s druge strane šaljemo zbunjujuće poruke time što proglašavamo napredak tamogdje ga nema - izjavio je Binder.
Sisi negira optužbe o političkim zatvorenicima u svojoj zemlji i odgovara da su stabilnost i sigurnost na vrhu prioriteta njegove vlade. Građanima pokušava osigurati osnovne potrebe kao što su zaposlenje i stanovanje, čime promiče nihova prava, dodaje egipatski predsjednik.
Analitičari smatraju da zapadne sile nisu voljne poduzeti ozbiljnije korake protiv strateškog partnera koji je obnašao ulogu posrednika u dugotrajnom arapsko-izraelskom konfliktu. Osim toga, Egipat kontrolira Sueski kanala koji je od velike važnosti za sve svjetske brodove.
Američki dužnosnici poručuju da je odnos s Egiptom prilično složen. Najmnogoljudnija arapska zemlja je nezaobilazna saveznica te su njezine 'legitimne obrambene potrebe' i dalje u fokusu Washingtona.