SAD u cijelosti podupiru visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta, potvrdio je u srijedu pomoćnik američkog državnog tajnika James O'Brien reagirajući na Schmidtovu odluku da nametne tehničke izmjene izbornog zakona BiH. U objavi na službenom profilu na društvenoj mreži X taj je visoki dužnosnik State Departmenta istaknuo kako Washington također podupire pravo visokog predstavnika da koristi tzv. bonske ovlasti koje mu daju pravo nametanja zakona i smjene izabranih dužnosnika.
"Ove su tehničke izmjene donesene kako bi se unaprijedio integritet izbornog procesa, a to je ono što je potrebno za kvalitetno demokratsko vođenje države", izjavio je O'Brien komentirajući izmjene izbornog zakona BiH što ih je Schmidt nametnuo u utorak.
Tim se izmjenama, o kojima su političke stranke u BiH godinama bezuspješno pregovarale, sada uvode nove tehnologije nadzora nad regularnošću izbornog procesa poput skeniranja glasačkih listića, elektronske identifikacije birača te se depolitiziraju lokalni birački odbori čije su članove do sada imenovale političke stranke.
Schmidtovom odlukom kandidiranje na izborima u BiH od sada će biti zabranjeno osobama koje su pravomoćno osuđene za ratne zločine.
Sve bi te izmjene trebale biti primijenjene već od lokalnih izbora najavljenih za listopad.
Nametanje ovih izmjena pozdravilo je i veleposlanstvo Velike Britanije u BiH, dok je Europska unija reagirala izjavom u kojoj se navodi kako je izvršne ovlasti visokog predstavnika potrebno koristiti "isključivo kao krajnju mjeru protiv nepopravljivih nezakonitih radnji".
"Visoki predstavnik ima našu punu potporu za djelovanje čiji je cilj osiguravanje snažnijeg (izbornog) integriteta koji zahtijevaju građani i političke stranke", stoji u izjavi britanskog veleposlanika Juliana Reillyja.
U znatno opreznije sročenom tekstu EU je također jasno podržala Schmidta jer je parlament BiH propustio pravodobno donijeti odgovarajuća zakonska rješenja koja bi trebala biti na snazi već za izbore u listopadu.
Pozvali su političare u BiH da konačno sami preuzmu odgovornost za provedbu reformi na koje su se obvezali jer je izvjesno kako će se bez toga nastaviti "visoki stupanj međunarodne supervizije", što je pak u opreci s europskom perspektivom BiH.
Na kraju su iz EU političare u BiH pozvali da se ponašaju odgovorno i pokažu "suzdržanost" u predstojećem razdoblju, što je očevidna poruka čelniku bosanskih Srba Miloradu Dodiku i njegovim suradnicima koji odbijaju prihvatiti Schmidtove odluke i prijete donošenjem zakona po kojemu bi Republika Srpska samostalno provodila izbore.