Sjedinjene Države ocijenile su u četvrtak da su sirijski i ruski napadi na Alep poklon militantima Islamske države.
"Ovo što Assad i Rusija rade u Alepu razdire dušu", rekla je američka veleposlanica pri UN-u Samantha Power.
"Ovo što rade znači ne samo propast za tu zemlju... nego će izazvati novi izbjeglički val i još veću radikalizaciju."
"Ovo što rade poklon je ISIL-u (Islamskoj državi) i Fronti Nusra, skupinama koje, tvrde, žele zaustaviti", kazala je.
Rusija je također optužila SAD za "de facto potporu terorizmu" u Siriji.
Washington prijeti da će prekinuti pregovore s Rusijom o Siriji ako borbe ne prestanu.
Britanski veleposlanik pri UN-u Matthew Rycroft rekao je novinarima da je vrijeme da se "prijeđe na drugu vrstu diplomacije", ukazujući na Vijeće sigurnosti.
Odbacio je također ruski prijedlog da se u Alepu proglasi 48-satni humanitarni prekid vatre. UN od srpnja traži da se svaki tjedan borbe prekinu na dva dana kako bi se omogućila dostava pomoći opkoljenim područjima. "Ruski prijedlog zamišljen je da dobro zvuči, ali i da im omogući da nastave bombardiranje", rekao je.
Glavni podtajnik UN-a za humanitarna pitanja Stephen O'Brien pozvao je VS UN-a u četvrtak da prestane tolerirati kršenje međunarodnog humanitarnog prava u Siriji.
"Istočni Alep u ovom trenutku nije na rubu ponora, nego hrli u nemilosrdan bezdan humanitarne katastrofe kakvu u Siriji još nismo vidjeli", rekao je.
"Jedino sredstvo odvraćanja koje preostaje, čini se, je odgovornost pred sudom javnosti i gađenje, jer je očito da ništa drugo ne uspijeva zaustaviti to namjerno, nezasluženo krvoproliće", smatra on.
Francuski veleposlanik Francois Delattre rekao je da je počeo konzultacije s nekim članicama Vijeća sigurnosti o nacrtu rezolucije kojom bi se pokušalo uvesti prekid vatre u Alepu.
Power je kazala da još nije vidjela nacrt teksta.