Raspravu o izmjenama Zakona o prekršajnim sudovima, kojima se uređuje spajanje općinskih i prekršajnih sudova, oporbeni saborski zastupnici u utorak su iskoristili kako bi upozorili na nelogičnosti u sudbenom sustavu, pa tako Orsat Miljenić (SDP) navodi da suci koji se premještaju u Sesvete nemaju gdje sjediti, a Miro Bulj (Most) da mještani Dalmatinske zagore moraju putovati na sud do Splita.
"Vraćen je Općinski sud u Sesvete i sada se tamo trebaju imenovati novi suci s Prekršajnog suda u Zagrebu, a tamo fizički ne stane nijedan sudac, nemaju gdje sjediti, a tako je na nizu mjesta. To je nešto što je hrvatska stvarnost", upozorio je Miljenić.
On inače podupire ukidanje prekršajnih sudova, ali smatra kako taj korak nije napravljen do kraja, odnosno nije provedeno potpuno ukidanje. Drži i kako je propušteno uvesti drugačiji način kažnjavanja, na način da se kazne vežu uz dohodak.
Bulj je, pak, upozorio na ukidanje Općinskog suda u Sinju, zbog čega mještani iz Dalmatinske zagore moraju putovati na sud u Split.
"Cetinska krajina ima više stanovnika od Ličko-senjske županije, a po teritoriju je veća od Međimurske županije", istaknuo je Bulj i pozvao Vladu da ponovno otvori sud u Sinju.
"Dalmatinska zagora zaboravljena je od svih osim za dane Alke i Velike Gospe, Dana drniškog ili vrgoračkog pršuta", ustvrdio je Bulj.
Zastupnici su raspravili i konačni tekst izmjena Zakona o poslovima i djelatnostima prostornog uređenja i gradnje kojim se, među ostalim, predlaže uvođenje novog koncepta organizacije stručnog usavršavanja osoba koje obavljaju stručne poslove iz tog područja. Tim zakonom također se Hrvatski zavoda za prostorni razvoj spaja od 1. siječnja 2019. s Ministarstvom graditeljstva i prostornog uređenja.
"Bilo smo jedina zemlja u EU koja nije imala taj zavod i sada ga ukidamo", nezadovoljna je Anka Mrak Taritaš (Glas). Upozorila je i na niz nelogičnost u zakonu za koje tvrdi da će uvesti nered.
Siniša Hajdaš Dončić (SDP) kaže da se te zakonske promjene svode na puko zadovoljavanje forme, bez da je itko sagledao prednosti i nedostatke.
Saborska oporba: Vlada olako, 'preko koljena' smanjuje broj agencija
Saborska oporba prozvala je u utorak Vladu da je olako, bez temeljitih analiza, 'preko koljena', odlučila smanjivati broj agencija, ocijenivši da u konačnici od toga poteza neće biti puno koristi i ušteda.
Olako smo osnivali agencije i zavode, a još ih lakše ukidamo, sve ovo izgleda kao da su se igrala mala djeca, rekla je Anka Mrak Taritaš (Glas) u saborskoj raspravi o zakonima koji predviđaju da se Hrvatska agencija za okoliš i prirodu (HAOP) pripoji Ministarstvu zaštite okoliša, a da inspekcijske poslove zaštite okoliša preuzme ponovno osnovani Državni inspektorat.
Ukidanje te Agencije nedovoljno je objašnjeno, ne znaju se efekti ni uštede, ističe Davor Vlaović (HSS), pa zaključuje da će od ušteda biti veći troškovi preuzimanja ljudi i izrade novih ploča institucija.
Najgore je što ni Agencija, a ni Ministarstvo neće ništa učiniti za građane Slavonskog Broda koji se već devet i pol godina "truju" iz rafinerije u Bosanskom Brodu, a i voda im je proljetos bila zagađena, kaže Vlaović.
Isti problem apostrofira i Miro Bulj (Most), pitajući se kakvu će neovisnost imati HAOP kad ju se priključi Ministarstvu?
Kako će se spajanje Agencije i Ministarstva odraziti na praćenje kvalitete brodskog zraka, zanima i HDZ-ovu Ljubicu Maksimčuk koja se nada da se neće dogoditi ništa loše na teret građana Slavonskog Boda i njegove županije.
I sam se nadam da će se riješiti problem zagađenja zraka u Brodu, ali to se neće dogoditi izmjenama ovih zakona, to treba rješavati na drugi način, poručio je Damir Felak iz HDZ-a koji podržava Vladinu nakanu da smanji broj agencija.
HAOP je stručno tijelo, ima snažnu vezu sa znanosti, na tu se Agenciju ne smije gledati kao uhljebničku, kaže Slaven Dobrović (Most) i prenosi kako su domaći znanstvenici iskazali zabrinutost zbog "nepromišljenog nauma" o spajanju HAOP-a i Ministarstva.
Zaštitimo neovisne agencije i čuvajmo okoliš, poziva Bulj koji tvrdi da je Europska komisija najavila tužu Hrvatskoj zbog Crnog brda, odnosno brda troske, u Ravnim kotarima.
Ideja je da HAOP bude posebna ustrojstvena jedinica u Ministarstvu, imat će status zavoda, stručnjaci ostaju na poslu, kvaliteta podataka koje obrađuje bit će ista, navodi državni tajnik u Ministarstvu zaštite okoliša Mile Horvat.
Uštede se očekuju zbog objedinjavanja javne nabave i općih poslova, HAOP više neće imati upravno vijeće, pa će i troškovi biti manji, dodaje Horvat.