Saborski zastupnici u utorak se nakon jednotjednog odmora vraćaju u sabornicu u kojoj ih iduća dva tjedna očekuje puno posla, od donošenja državnog proračuna za 2025. i izbora ustavnih sudaca do potvrđivanja nove ministrice zdravstva i rasprave o povjerenju premijeru.
Pitanje povjerenja premijeru Andreju Plenkoviću pokrenuo je SDP, nakon najnovije korupcijske afere, uhićenja ministra zdravstva Vilija Beroša, a zastupnici će o tome svoje reći na početku tjedna, u utorak.
Svoj prijedlog da Hrvatski sabor Plenkoviću iskaže nepovjerenje, SDP je obrazložio u 14 točaka, na 17 stranica. „Mafijaški elementi u strukturama stranačke države Plenkovićeva su politička odgovornost“, tvrdi SDP i dodaje kako je politička korupcija način njegove vladavine.
SDP nabraja i niz korupcijskih afera, počevši od najnovije u kojoj je uhićen ministar Beroš, za kojeg tvrdi da je u službi mafije te napominje da je riječ o drugom Plenkovićevom ministru uhićenom dok je obnašao dužnost.
SDP podsjeća i na izvlačenje novca u aferi Ina-MOL, aferu Plin za cent, uhićenje šefa Hrvatskih cesta Josipa Škorića zbog primanja mita, štićenje bivšeg ministra obrane Banožića, imenovanje Ivana Turudića glavnim državnim odvjetnikom kojeg naziva „zaštitnikom HDZ-ove otimačine“, kao i tragične slučajeve u Jadroliniji.
Upozorava i na privatizaciju zdravstva i nedostatak liječnika, rast cijena i udar na životni standard građana, težak položaj umirovljenika, iseljavanje, stanje u pravosuđu, kršenje Ustava u vođenju vanjske politike, krizu sustava socijalne skrbi.
Sve navode SDP-a Vlada odbija kao neutemeljene te ističe da nema osnove da se premijeru izglasa nepovjerenje.
Ocjenjuje kako je SDP-ov prijedlog "još jedan klevetnički i nestrukturirani uradak iz redova poražene oporbe".
"Kao i svaka inicijativa koja ne uzima u obzir činjenice, već se oslanja isključivo na neistine i pokušaj obmane javnosti, i ova inicijativa SDP-a unaprijed je osuđena na propast", dodaju iz Vlade.
Da bi prijedlog za opoziv premijera prošao, SDP mora skupiti 76 glasova.
Izbor 10 ustavnih sudaca, povjerenje Hrstić
Ovaj tjedan Sabor mora izabrati deset sudaca Ustavnoga suda kojima mandati istječu 7. prosinca.
Nakon gotovo dvotjednog zastoja, pregovori vladajućih i oporbe o deset novih kandidata za ustavne suce nastavljaju se u ponedjeljak, u srijedu se očekuje sjednica Odbora za Ustav i Poslovnik, a u četvrtak rasprava u Saboru te u petak glasovanje, dan prije isteka mandata aktualnim sucima.
Za izbor ustavnih sudaca treba dvotrećinska većina, odnosno 101 glas, o svakom se kandidatu glasa pojedinačno, a bira ih se na mandat od osam godina.
Sabor bi u petak trebao donijeti državni proračun za iduću godinu čiji bi prihodi iznosili 33 milijarde eura, a rashodi 37 milijardi eura. Prije donošenja samog proračuna, izjasnit će se i o nikad manje amandmana, samo 219, koje na njega podnijeli zastupnici.
Do kraja redovnog ovogodišnjeg zasjedanja, koje završava 15. prosinca, Sabor bi trebao Ireni Hrstić iskazati povjerenje da preuzme vođenje Ministarstva zdravstva.
Dugogodišnja ravnateljica pulske bolnice, a sada državna tajnica predložena je za novu ministricu zdravstva nakon što je bivši ministar Beroš uhićen i smijenjen.
Na dnevnom redu za raspravu i glasovanje je i niz zakona, ali i odluka o sudjelovanju hrvatskih časnika u NATO-voj aktivnosti potpore Ukrajini - NSATU.