Mladen Madjer (HSS) tražio je stanku kako bi progovorio o radu Sabora. Posjetio je zastupnike da od sutra odlaze na nezasluženi godišnji odmor u trajanju od mjesec dana te je poručio kolegama kako bi prema građanima bilo korektno da se te privilegije odreknu. Apelirao je na predsjednika Sabora i Klubove zastupnika da promijene svoju odluku te da Sabor u ponedjeljak nastave s radom.
- Predlažem da budemo slobodni samo onda kada su slobodne primjerice blagajnice u trgovačkim centrima. Mi iz HSS-a mislimo da je to najbolji način da hrvatski preplaćeni političari pokažu barem dozu solidarnosti prema hrvatskoj sirotinji. Dok će vas većina biti na skijanju u stranim zemljama na račun naših poreznih obveznika, hrvatski radnici neće biti na godišnjem odmoru nego će nažalost cijelo vrijeme raditi kako bi zaradili svoje minimalne plaće i platili ogroman porez iz kojih se isplaćuju naše plaće. Možda je ovo blagdansko vrijeme prilika da pokažemo da smo i mi saborski zastupnici samo obični ljudi, a ne posebna kasta te pokažemo solidarnost barem na taj simboličan način - poručio je HSS-ovac.
Madjer kaže da zna kako je stanka propisana Poslovnikom. No, stanka u radu Sabora i to u zimskom i ljetnom periodu nije propisana Poslovnikom nego Ustavom RH.
- Dopustite da popijem čašu vode i dođem k sebi od ovoga - kazao je Stjepan Čuraj (HNS) koji je nakon njega došao za govornicu raspravljati o zakonu koji je na dnevnom redu.
Jerković: Djeca u nekim školama su gladna
Romana Jerković progovorila je o problemu siromašne djece. Ustvrdila je kako se teško oteti dojmu da se netko istinski bavi s tim problemom koji je u porastu.
Upitala je zabrinjava li ikoga u Vladi što su djeca u nekim školama gladna i što nam je stopa relativnog siromaštva veća je 7 posto od prosjeka u EU, a dječji doplatak nije se mijenjao 17 godina, što Svjetska banka i UNICEF kontinuirano upozoravaju na povećani rizik siromaštva djece, a brojke ukazuju na alarmantnu situaciju koja traži hitno rješenje.
- Ne bi smjeli dozvoliti da u socijalnoj državi nema novca za djecu, ali ima za blindirane automobile i borbene avione. To je poraz svih nas. Briga o djeci je potanje nacionalnog interesa. Možda u budućnosti te avione neće imati tko voziti i možda neće imati koga braniti. Demografska politika treba biti prioritet i nacionalni interes jednako kao obrana zemlje, ako ne i više - poručila je Jerković.
Ustvrdila je kako Vlada po tom pitanju ne čini ništa, a upozorila je i da 200 kuna dječjeg doplatka neće motivirati roditelje da imaju djece. Napomenula je kako im treba osigurati stalan posao, vrtić, topli obrok u školi, besplatni prijevoz i besplatno školovanje.
- Vlada šalje potpuno pogrešnu poruku i daruje djecu u privatnim vrtićima iz dobrostojećih obitelji. To je loša poruka onima koji nemaju što reći - ustvrdila je SDP-ovka.
Navela je kako u Hrvatskoj 76 općina nema vrtiće. Izvijestila je i kako će SDP tražiti da se dječji doplatak poveća za 50 posto.
- Ako ima za druge stvari mora biti i za djecu - zaključila je.
Ante Babić (HDZ) nakon stanke osvrnuo se na izlaganje SDP-ovke Jerković. Poručio je kako pred problemom siromaštva djece "nitko ne zatvara oči pa ni ova Vlada". Potvrdio je kako se dječji doplatak nije mijenjao zadnjih 17 godina, ali je poručio kako to ova Vlada mijenja te da će prag za ostvarivanje doplatka povećati s 50 na 70% proračunske osnovice odnosno sa 1663 kune na 2328 kuna.
- Broj korisnika povećavao bi se sa 186.000 na 278.000 odnosno za 50%, a broj djece u kućanstvima korisnika povećao bi se za 41% - napomenuo je.
Poručio je kako je za ovu Vladu demografska reforma, reforma svih reformi te da će ona nizom aktivnosti, programa i mjera poboljšati demografsku sliku Hrvatske na tome raditi iduće četiri godine.
Strenja Linić: Premijer je obećao riješiti problem, a prošlo je dva tjedna...
Ines Strenja Linić (Most) ukazala je kako je prošlo dva tjedna od kada je premijer Andrej Plenković obećao riješiti problem i izaći s planom za liječenja djece koja boluju od spinalne mišićne atrofije.
- Roditelji koji su tog dana sa oboljelom djecom prosvjedovali na Markovom trgu bili su sretni nakon premijerovog obećanja, ali od dana do danas ništa nije učinjeno. U kontaktu sam s roditeljima i od njih nitko nije tražio da dostave medicinski dokumentaciju. Ministar Kujundžić kaže da kako je za još dvoje ili trojke djece odobren lijek Spinraza. U ovoj situaciji, ja kao ministar znala bih ime svakog tog djeteta i za koliko je djece odobren lijek - upozorila je Strenja Linić.
Podsjetila je kako je ministar Kujundžić najavio da će za rješavanje problema ponuditi francuski model odnosno da će se osnovati poseban fond u koji bi građani uplaćivali donacije, a država bi za svaku uplaćenu kunu dala isto toliko novca iz državnog proračuna.
- Tim modelom neće sva djeca biti ravnopravna i lijek neće dobiti sva djeca koja ga trebaju. Opet se neće dobivati lijek prema medicinskoj dokumentaciju nego ćemo liječiti ono dijete za koje se skupi novac. Francuski model nije rješenje. Pozivam premijera Plenkovića da održi svoje obećanje. Ne pozivam više ministra Kujundžića on jer imao vrijeme da donese neku odluku - izjavila je Mostovka.
Sinčić: Društvo se miri s korupcijom
Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid) nakon stanke izvijestio je kako su u saborsku proceduru uputili zakona kojim se zaštitilo zviždače, a kojem je cilj smanjiti "nabujalu korupciju u hrvatskom društvu". Upozorio je kako se u društvu stvorila kultura mirenja sa takvim stanjem "što se tu može, ne bi se štel mešat, ne bi se štel zamjeriti, ne talasaj", no napominje da još od Stjepana Radića znamo da se molitvom i kukanjem ne mogu mijenjati stvari nego samo borbom.
- Najgora korupcija je sistemska korupcija odnosno korupcija između visokih državnih dužnosnika. Tu svjedočimo o jako lošoj poruci. Koliko je loša poruka recimo poslao Ivo Sanader koji je u to vrijeme bio vrh države, kada se saznalo što je on sve radio. Ako nema sankcija za takve, kakve se sankcije onda mogu očekivati za građane - upitao je Sinčić.
Upozorio je smo iz dosadašnje prakse vidjeli kako se zviždačima koji progovore o nepravilnostima "otvore vrata pakla, jer počinje mobbing, maltretiranje, prijetnje otkazom, prijetnje obiteljima".
- To demotivira sve one koji žele prijaviti nepravilnosti. Moramo motivirati ljude da se bore za novi sustav vrijednosti, novu kulturu u društvu koje će imati nultu toleranciju prema korupciji te koji će nagrađivati one koji se bore protiv korupcije, a ne oni koji korupciju čine- poručio je Sinčić.
Bulj: Radnike Dalmacijavina svi su zaboravili
Stotinjak radnika Dalmacijavina prosvjedovalo je na Markovu trgu. Kako bi progovorio o njihovom problemu stanku u Saboru tražio je Miro Bulj (Most), a radnici su njegovo obraćanje pratili sa saborske galerije. Naveo je kako su radnici ove tvrtke zaboravljeni od svih. Podsjetio je da ti ljudi traže jedino pravo na svoju zarađenu plaću i otpremninu. ali im godinama prije stečaja nisu isplaćivane plaće.
- Od 2012. godine nastali su u stečaju troškovi od 74 milijuna kuna, a od vlasnika današnjeg je uplaćeno 70 milijuna kuna. Potraživanja koja imaju radnici od 64 milijuna kuna nisu dobili niti kune. To je jauk do neba. Radnici nude rješenja, ali nitko ih ne čuje i kada ih slušaju ne čuju je l' ih nije briga onih koji rješavaju, pa ih pozivam da saslušaju rješenje radnika - rekao je Bulj.
Podsjetio je da su radnici spremni povući tužbu Dalmacijavina prema državi, koja im je oduzela zgradu 2010. godine u mandatu Jadranke Kosor, a koja je danas komunalni problem.
- Ona je procijenjena na 86 milijuna kuna. To je njihova zgrada. Radnici su spremni bez kune tereta države povući tužbu da se vrati njihovo vlasništvo tj. da država ostane vlasnik te njihove zgrade, ali da uplati njihova potraživanja. Radi se o 555 radnika - upozorio je Bulj.
Očitovanje o ovom problemu, ali i rješenje očekuje od premijera Andreja Plenkovića te ministra financija Zdravka Marića.
- Sram bilo političke elite koje su vas zaboravile - poručio je Bulj i zaradio pljesak okupljenih radnika na galeriji.