Zastupnica u Europskom parlamentu Ruža Tomašić (HSP AS) je u Strasbourgu, uoči rasprave o Srbiji na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta, izjavila da "ima četnika u Hrvatskoj, kako ih onda ne bi bilo u Srbiji", javlja RTL televizija.
- Oni se trebaju riješiti četništva jer mi znamo da četnici žele Veliku Srbiju. Ne čelu im je četnički vojvoda koji se nije odrekao četništva. Ima četnika u Hrvatskoj, kako ih onda ne bi bilo u Srbiji - smatra Tomašić.
- Još uvijek imaju pretenzija na hrvatski teritorij, kažu kao Srbija je Virovitica, Karlovac, Karlobag. Nama nameću krivnju Domovinskog rata, nema isprike, odavanje gdje su nestali - poručila je Tomašić koja je početkom tjedna na Twitteru pozvala sve građane Hrvatske da joj daju savjete za govor o Srbiji, a oni su se kasnije pokazali slični njezinim razmišljanjima i stavovima.
Nekoliko sati nakon te izjave RTL-u, u svome govoru tijekom rasprave o rezoluciji EP-a o napretku Srbije prema EU, Tomašić je ponovo kritizirala Srbiju zbog četništva, javlja Večernji list.
'Srbiji je na čelu četnički vojvoda'
- Bilateralni odnosi s državom kojoj je na čelu četnički vojvoda i koja rehabilitira četnički pokret, odbija priznati svoju ulogu u prošlom ratu, ne priznaje postojanje logora na svojem teritoriju, krije karte minskih polja, odbija dati podatke o nestalima i nije do kraja vratila opljačkano kulturno blago ne mogu biti označeni dobrima na temelju simboličnih gesta visokih državnih dužnosnika iza kojih ne stoji nikakav sadržaj - rekla je europska zastupnica i predsjednica HSP-a dr. Ante Starčevića.
'Srbija za pregovore s EU treba napraviti što treba'
Na njezin istup replicirao je HDZ-ov europarlamentarac Davor Ivo Stier, upitavši znači li sve to da ona podržava otvaranje pregovora EU i Srbije, predviđeno za 21. siječnja, ili se zalaže za blokiranje početka pregovora. Ruža Tomašić odgovorila mu je da nema ništa protiv početka pregovora Srbije i EU, ali da želi da "Srbija napravi što treba".
Hrvatska je u pregovorima s EU trebala napraviti i što treba i što ne treba, dodala je Tomašić i zaključila: 'Zašto bismo mi sami bili žrtveni jarac, pogotovo ako nismo krivi ni za što...'
Činilo se da ju je iznenadila Stierova replika koja je iz nje izvukla priznanje da se, unatoč teškoj retorici, ipak ne protivi početku pregovora o članstvu Srbije u EU.
Stier: Europska Srbija je u interesu svih nas
U svome govoru o napretku Srbije prema EU Stier je rekao kako će se Srbija u pregovorima s EU "morati suočiti sa svojom prošlošću, s Miloševićevom agresijom, i morat će otvoriti arhive jugoslavenske tajne policije i vojske, riješiti pitanje nestalih, štititi manjine..."
- Srbiji je otvorena povijesna prilika za europeizaciju. Takva europska Srbija je u interesu svih nas - rekao je Stier. U raspravi o Srbiji sudjelovao je i SDP-ov europski zastupnik Tonino Picula koji je, kao i mnogi drugi zastupnici u EP-u, pohvalio travanjski sporazum o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova kao važnu prekretnicu i dokaz "rastuće zrelosti tih društava".