Migranti koji se žele domoći zapadne Europe putem kroz Hrvatsku riskiraju prolazak preko minskih polja, nabujalih rijeka ili hladnih planina.
Većina ih i dalje stiže iz Bosne i Hercegovine, iz područja oko Bihaća i Velike Kladuše. Do Slovenije uglavnom pokušavaju doći najkraćim rutama, preko Karlovačke, Sisačko-moslavačke ili Ličko-senjske županije, no ima i varijacija.
POGLEDAJTE VIDEO
Početkom ožujka ove godine na području Saborskog u Karlovačkoj županiji više od 24 sata trajala je prava drama sa skupinom ilegalnih migranata u minski sumnjivom polju.
Sve je počelo nakon dojave zaposlenika uprave Šuma Ogulin da je na jednom šumskom lageru naišao na dvije osobe, jednog mrtvog i drugog ranjenog stranog državljanina.
Jedan je preminuo
Neposredno u blizini mjesta na kojem su našli migrante policija je naišla na još četiri osobe. U razgovoru s njima policija je doznala da su, prolazeći kroz šumu naišli na minu, koja je eksplodirala i pritom ranila više ljudi. Nisu ih uspjeli locirati termovizijskim kamerama, no helikopterom su tijekom noći uočili vatru. Na engleskom su im putem megafona rekli da su na minski sumnjivom području i da se ne miču, a zatim su napravili koridor širok pet i dug 500 metara, koji su razminirali i izvukli ih. Bilo ih je ukupno 16.
Svjesni su da će dolaskom proljeća i toplijeg vremena prelazaka na njihovu području biti još više. Obavijesti o minski sumnjivim područjima nalaze se uz putove, no njih migranti uglavnom izbjegavaju kako ih policija ne bi uhvatila.
Tri tjedna ranije, sredinom veljače, u blizini Aljmaša prilikom redovite ophodnje policajci su našli 19-godišnjeg Sirijca. Tražio je od njih pomoć jer je njegova obitelj zapela na riječnom otoku Parka prirode Kopački rit. Odmah su angažirali čamce, koji su u vrlo kratkom vremenu pronašli tri žene i dvoje djece predškolske dobi. Bili su na nepristupačnom terenu okruženi nabujalom vodom.
Zapeli u Kopačkom ritu
U Hrvatsku ulaze i s područja Tomislavgrada, preko sela Aržano ili Studenci. Pričali su nam mještani u rujnu prošle godine da svako malo nalaze ostatke migrantskih pohoda u ove krajeve. Ako putem nekog i sretnu, uglavnom pitaju za čašu vode, punjač za mobitel i stalno ponavljaju: “Kroejšen”. Mještane je strah za sebe i za svoje obitelji. Rasvjete po selima nemaju, vrata noću zaključavaju, škure zatvaraju.
Kad ih i uhvate, policajcima nije lako utvrditi identitet migranata. Često uza se nemaju dokumente, pa, osobito muškarci, govore da su mlađi nego što doista jesu. Znaju reći da su iz jedne države, a zatim se ispostavi da su iz neke druge i slično. Uglavnom je riječ o mlađim muškarcima, no ima i žena i djece.