Ukrajina u srijedu napada ruske regije raketama i bespilotnim letjelicama, a Kijev je priopćio da dublje napreduje u najvećem inozemnom upadu u Rusiju desetljećima, za što je Bijela kuća rekla da predstavlja "pravu dilemu" za predsjednika Vladimira Putina.
Tisuće ukrajinskih vojnika probile su rusku granicu u ranim satima 6. kolovoza u rusku regiju Zapadni Kursk u, kako je Putin rekao, velikoj provokaciji kojoj je cilj pridobiti jaču ulogu u mogućim budućim pregovorima o prekidu vatre.
Ponizivši Rusiju, Ukrajina je zauzela dio regije Kurska i premda je Putin rekao da će ruska vojska istisnuti ukrajinske trupe, u intenzivnim borbama dosad joj to nije uspjelo.
Rusija je u srijedu priopćila da je tijekom noći uništila 117 ukrajinskih bespilotnih letjelica u Rusiji, većinom u regijama Kursku, Voronježu te Belgorodu i Nižnjem Novgorodu. Rečeno je da su također oboreni i ukrajinski projektili, te su prikazani bombarderi Suhoj Su-34 kako gađaju ukrajinske položaje u Kursku.
Ruski zapovjednici rekli su da se bojišnica u Kursku stabilizirala, premda je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao da njegove snage ondje nastavljaju napredovati i naredio svojim generalima da razviju sljedeće "ključne korake" u operaciji.
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da su američki dužnosnici u stalnom kontaktu s Ukrajinom zbog invazije na Rusiju, za koju je rekao da je "stvorila pravu dilemu" za Putina, koji je naredio slanje tisuća vojnika u Ukrajinu 2022.
Bijela kuća je rekla da Ukrajina nije unaprijed obavijestila o svojem upadu i da Sjedinjene Države nisu bile uključene u operaciju, premda su ruski dužnosnici sugerirali da su zapadni podupiratelji Ukrajine morali znati za napad.
Američki dužnosnik rekao je da je cilj ukrajinskog upada u Kursk izgleda bio prisiliti Rusiju da povuče trupe iz Ukrajine kako bi obranila ruski teritorij od prekograničnog napada.
Ukrajinski napad na Rusiju, najveći napad strane sile od Drugoga svjetskog rata, dramatično je promijenio narativ o ratu. Nakon neuspjeha ukrajinske protuofenzive 2023. da ostvari bilo kakve veće uspjehe protiv moskovskih snaga, Rusija je stalno napredovala.
Rusija u defenzivi
Putin je u ponedjeljak rekao da Ukrajina "uz pomoć svojih zapadnih gospodara" ima cilj poboljšati pregovaračku poziciju Kijeva prije mogućih mirovnih pregovora i usporiti napredovanje ruskih snaga.
No kao znak da će pozicija Kremlja zbog napada biti još tvrđa, Putin je postavio pitanje kakvi bi pregovori mogli biti s neprijateljem kojeg je optužio da neselektivno puca na ruske civile i nuklearna postrojenja.
Ruski dužnosnici kažu da Ukrajina pokušava pokazati svojim zapadnim podupirateljima da još uvijek može imati velike vojne operacije upravo dok raste pritisak na Kijev i Moskvu da pristanu pregovarati o zaustavljanju rata.
Dovodeći rat u Rusiju, Ukrajina je prisilila gotovo 200.000 Rusa da se evakuiraju iz pograničnih područja.
Guverner ruske pogranične regije Belgoroda Vjačeslav Gladkov proglasio je u srijedu izvanredno stanje u cijeloj regiji, navodeći kao razlog nastavak napada ukrajinskih snaga.
"Situacija u regiji Belgorodu i dalje je iznimno teška i napeta", rekao je Gladkov u videu objavljenom na aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
Ukrajinske snage su svakodnevnim granatiranjem ubile i ranile civile i razorile kuće, dodao je.
Ofenziva donosi rizike za Kijev: Ukrajina bi mogla ostaviti druge dijelove bojišnice izloženima tako što će svoje snage rasporediti u borbe na ruskom suverenom teritoriju. Rusija kontrolira 18 posto ukrajinskog teritorija i zadnjih mjeseci napreduje.
Ukrajina je tvrdila da kontrolira najmanje 1000 četvornih kilometara Rusije, više nego dvostruko od onoga što pokazuju brojke Moskve. Reuters nije mogao neovisno provjeriti situaciju na bojnom polju.