Sudeći po analizi i podacima dostupnim na stranici Open Source Centre, Moskva je od ožujka ove godine do sada, isporučila milijun barela nafte Sjevernoj Koreji. Rusija naftom plaća vojnike i naoružanje koju joj je Sjeverna Koreja isporučila za potrebe rata u Ukrajini, piše BBC.
- Putin tako plaća vojnu pomoć koju mu je Pjongjang dao - rekao je britanski ministar vanjskih poslova David Lammy. Sjeverna Koreja je trenutno jedina država na svijetu koja ne smije kupovati naftu na otvorenom tržištu.
Međunarodna zajednica joj je uvela tu sankciju 2017. godine kako bi usporila modernizaciju i povećavanje nuklearnog arsenala. Sj. Koreja smije godišnje kupiti 500.000 barela nafte, a treba joj barem devet milijuna kako bi država mogla funkcionirati.
Pjongjang je u zadnjih osam mjeseci poslao desetak tankera koji su 43 puta doplovili do naftnog terminala na ruskom Dalekom istoku. Rusko ministarstvo vanjskih poslova nije odgovorile na pitanja o sjevernokorejskim tankerima u ruskim lukama.
Prvi sjevernokorejski tankeri su stigli u luku Vostočni, 7. ožujka 2024. godine, sedam mjeseci nakon što se otkrilo da je Pjongjang
poslao Moskvi milijune municije.
- Dok Kim Jong Un daje Putinu vojsku i naoružanje koje mu treba, Putin daje Pjongjangu naftu bez koje ne mogu - rekao je Joe Byrne iz Open Source Centra.
- Stalni priljev nove nafte daje Sj. Koreji stabilnost kakvu dugo nije imala - dodao je Byrne. Ruska nafta u sjevernokorejskim tankerima je posljedica sve bližih i prisnijih odnosa između Moskve i Pjongjanga.
- Ova razmjena puni Putinov ratni stroj. Nafta koju je Rusija dala Pjongjangu je za vojnike i municiju koju je Sj. Koreja poslala Rusiji - rekao je Hugh Griffiths, bivši panelist iz UN-a.
Upravo je nafta način na koji je Rusija platila Kimu naoružanje i sjevernokorejske vojnike i časnike u Kursku. Milijun barela nafte nije ništa za velikog proizvođača kao što je Rusija, ali je puno za Sj. Koreju koja je pod sankcijama, a nafta joj treba za vojsku.
Kako nafta dolazi iz Rusije u Sjevernu Koreju
U sva 43 putovanja koja je pratio Open Source Center, tankeri pod sjevernokorejskom zastavom stigli su u rusku luku Vostočni s
isključenim GPS-om. Tako nitko nije znao njihovu lokaciju.
- Fotografije pokazuju da su tankeri toliko puni da su samo malo više napunjeni, potonuli bi - rekao je Byrne. Ovakva isporuka nafte je prekršila sankcije UN-a koje je i Rusija potpisala, a više od polovice tankera koji su prenijeli naftu ne smiju ploviti.
Prema međunarodnom pravu, Rusija je trebala zaplijeniti te tankere nakon ulaska u njene vode, ali Putin je u ožujku 2024. raspustio panel UN-a koji je pratio i prijavljivao kršenje sankcija.