Iako nema nezavisne potvrde o vijesti ukrajinskih obavještajaca, da Rusi pripremaju veliku ofenzivu 24. veljače, počeli su iznova požurivati zemlje Zapada da im isporuče što više oružja za obranu. S obzirom na to da je mjesto vrhovnog zapovjednika ruske "specijalne operacije" preuzeo načelnik glavnog stožera Valerij Gerasimov, moguće je i kako Ukrajinci plaše saveznike da bi oružjem poništili nove planove okupatora.
Prvi je o ubrzanju opskrbe jučer govorio Oleksij Danilov, tajnik ukrajinskog Vijeća sigurnosti. Najavio je kako ju spremaju u nadolazećim tjednima, i to vjerojatno na obljetnicu početka napada na Ukrajinu.
- Moramo se pripremati, i mi se pripremamo, za takve događaje svaki dan. Prvo i posljednje pitanje uvijek je o oružju, o onome što će nam pomoći da porazimo ovog agresora, koji je napao našu zemlju - rekao je Danilov.
S obzirom na to da je prvi i neuspješan plan bio zauzimanje Kijeva sa sjevera, ukrajinski vojnici nastavili su utvrđivati pozicije uz granicu s Bjelorusijom. Ondje ruske i bjeloruske trupe provode zajedničke vojne vježbe koje bi trebale trajati do kraja mjeseca. Međutim, zapadni analitičari kažu kako je malo vjerojatno da će Bjelorusi ratovati te kako je vjerojatnije da će Rusija iznova iskoristiti njihov teritorij za napad. Time bi prisilili Ukrajince na potpisivanje, za njih nepovoljnog, primirja.
Jučer su tako najavljene i promjene u ruskoj vojsci zbog višestrukih poraza. Trajat će od 2023. do 2026. te su, osim administrativnih reformi, najavili jačanje borbenih sposobnosti pomorskih, zračnih i strateških raketnih snaga. Povećat će i broj aktivnih vojnika na 1,5 milijuna. Moguća mobilizacija ljudi bila bi prvi znak skorašnjeg novog napada na Ukrajinu.
- Samo jačanjem ključnih strukturnih sastavnica oružanih snaga moguće je zajamčiti vojnu sigurnost države i zaštititi nove entitete i kritičnu infrastrukturu Ruske Federacije - rekao je ruski ministar obrane Sergej Šojgu.