Zbivanja u Mariupolju gora su nego u Vukovaru. S jedne strane je pukovnija Azov, radikalni i temeljiti ukrajinski domoljubi, a s druge strane su Čečeni kod kojih nema zarobljavanja. Obje strane to znaju i zato nema pomaka u čeličani.
Pojasnio nam je tako privremenu pat poziciju u posljednjoj bitci za Mariupolj vojni analitičar Marinko Ogorec.
Pogledajte video: 'U Mariupolju je gore nego u Vukovaru'
Nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin 'javno obustavio' napad vojske na čeličanu Azovstal, u petak su rekli kako će poštovati primirje "u čitavom ili u dijelu" tog kompleksa kako bi se evakuirali civili i predali vojnici.
Rusko ministarstvo obrane napisalo je da će civili moći izabrati hoće li otići na područje pod ukrajinskom ili ruskom kontrolom.
Mariupolj (ni)je pao
- Ova humanitarna inicijativa Ruske Federacije vrijedit će 24 sata - napomenuli su.
Podsjetimo, ruska strana objavila je kako drže cijeli grad pod svojom kontrolom te kako su uspjeli u povezivanju osvojenih teritorija. Ipak u gradu i dalje boravi čak 12 ruskih bataljuna koji čine značajni dio njihovih okupacijskih snaga.
Prema pisanju američkog Instituta za studije rata, hrabrost branitelja Mariupolja omogućilo je preraspoređivanje ukrajinske vojske čime su pritisnuli ruski napredak i krenuli u protunapad.
'Borit ćemo se do kraja'
Zato Rusi neće moći brzo prerasporediti snage iz Mariupolja na druge frontove.
Što se pukovnije Azov tiče, na svom službenom kanalu objavili su da će se dalje boriti.
Objavili su kako trebaju dostavu lijekova, hrane i opreme.