To je to što me zanima!

Ronilac je sam golim rukama spasio katedralu da ne potone

William Walker skoro šest godina svaki dan je provodio gotovo šest sati pod vodom, u tami, oslanjajući se jedino na svoj osjet dodira dok je popravljao temelje katedrale Winchester u Engleskoj
Vidi originalni članak

William Walker radio je popravke na temeljima katedrale kako bi je spasio od potonuća. Tijekom posla, koji je obavljao od 1906. do 1911. godine, morao je zaroniti u 235 rupa dubokih šest metara, kako bi iskopao trule temelje i zamijenio ih betonom i ciglom. 

Ronilac, koji je bio poznat i pod imenom 'Diver Bill', inače je radio na dokovima Portsmoutha, a posao sanacije temelja dobio je 1905., nakon što su se na zidovima katedrale napravile velike pukotine i pojavila se opasnost da se cijela građevina uruši.

Uzrok cijelog problema datira iz 13. stoljeća, kada je katedrala proširena, a za temelje su korištena naplavljena debla. To se pokazalo kao loše rješenje jer su se tijekom godina zidovi počeli naginjati prema van i rotirati. 

Prvotni plan je bio da se iskopaju tuneli ispod zidova građevine i ispune betonom, ali kako se ispod Winchestera nalazi veliki vodeni bazen, a i tlo je tresetno, ti tuneli su se ispunili vodom prije početka radova. Zbog toga je u pomoć pozvan William, koji je bio jedan od vodećih ronilaca svog doba.

Skoro šest godina svaki dan je provodio gotovo šest sati pod vodom, u tami, oslanjajući se jedino na svoj osjet dodira. Na kraju je temelje ojačao s 900.000 cigli, 114.900 betonskih blokova i 25.800 vreća cementa. Dok je radio, Walker uopće nije izlazio iz svog velikog ronilačkog odijela, jer mu ga je bilo teško skidati pa je tijekom pauza samo skidao kacigu te jeo i pušio lulu, a to je i slika po kojoj ga mnogi pamte.

Umro je s 49 godina tijekom epidemije Španjolske gripe 1918. godine. Na njegovom grobu u južnom Londonu piše: 'Ronilac koji je vlastitim rukama spasio katedralu Winchester.'. Osim njega, na sanaciji katedrale radilo je još 150 ljudi, ali on je bio jedini koji je zaranjao u potopljene tunele. 

U sjećanje na njega napravljena je statua koja stoji kraj katedrale, a postao je i član Kraljevskog viktorijanskog reda.

U subotu je u katedrali Winchester održana komemoracija za Williama povodom stote godišnjice njegove smrti, a očekivalo se da će na njoj biti oko 40 njegovih potomaka, od koji su neki stigli i iz Amerike.

Idi na 24sata

Komentari 6

  • Rikikiki 07.10.2018.

    Zašno ne vjerovati,imao je 150 pomagača ali sam je zaranjao.1906g nije bas bilo ronioca

  • lokal patriota 07.10.2018.

    Svaka čast. Ovo mogu shvatiti jedino oni koji rone i rade podvodne građevinske radove u mutnim vodama. U to njegovo doba bilo je turbo riskantno raditi u tim uvjetima,a pogotovo u teškom odijelu i tadašnjom tehnikom ronjenja.

Komentiraj...
Vidi sve komentare