Naručila sam dvoje čizme za koje sam mislila da su Timberlandove sa stranice koja nosi njihovo ime i na kojoj su slike svih njihovih artikala. Skinuli su mi s računa 600 kuna, a robu nisam dobila, požalila se čitateljica koju su htjeli prevariti za još nekoliko stotina kuna.
Spasilo ju je to što nije bilo novca na računu.
- Pokušali su još nekoliko puta skinuti po 350 kuna. Nakon toga sam morala blokirati karticu i čekam izradu nove. Prijatelju mi je blokirana kartica radi njih jer je banka to smatrala sumnjivom transakcijom. Nažalost, moja je odobrila isplatu i ostala sam bez novca. Želim izvijestiti javnost da ljudi više ne nasjedaju. Riječ je o stranici http://www.salestimberland.com, a naziv tvrtke koja je pokušala skinuti dodatan novac je ‘gpaybettersell online’. Smještena je u kineskom gradu Xi’anili Sian - upozorava.
Na navedenoj internetskoj adresi prodaje više nema. Javlja se obavijest da se “web-lokacija ne može dohvatiti”.
Čitateljica je o svemu obavijestila i tvrtku Timberland Hrvatska, koja je informaciju prenijela Timberlandovoj centrali u Švicarskoj.
- Koliko smo upoznati, čitateljica je do navedenog shopa došla putem Facebook oglasa. Nažalost, mi ne možemo utjecati na pojavljivanje spomenutih stranica. Možemo samo sugerirati kupcima da budu vrlo pažljivi pri online kupnji i obrate pozornost na autentičnost stranice - upozoravaju u tvrtki Katapult koja u Hrvatskoj vodi službenu Timberlandovu internetsku prodavaonicu.
- Preporučili bismo kupcima da svakako kliknu na kontakte i provjere je li riječ o stvarnom shopu ili lažnim stranicama, kao što je spomenuta - pojašnjavaju i dodaju kako je prijava čitateljice jedina koju su zaprimili. No i sami su, kažu, naišli na slične oglase pa su te stranice prijavili centrali, kao i Facebooku, kao lažno oglašavanje.
- Kako nemamo veze sa spomenutim stranicama, ne znamo ni koliko je takvih prevara. U Hrvatskoj je službeni Timberland webshop na adresi www.timberland.hr - kažu zastupnici slavnog proizvođača obuće.
Evidenciju o prijevarama policija ne vodi tako da može izdvojiti koliko je ovakvih slučajeva.
- Dobili smo obavijest Hrvatske udruge banaka o većem broju lažnih oglasa kojima je svrha neovlašteno uzimanje osobnih podataka i podataka s bankovnih kartica. Stalno upozoravamo građane da paze kako podaci ne bi bili zlouporabljeni. Informacije o lažnom oglasu ili stranici mogu se dostaviti na mail adresu policija@mup.hr - rekli su nam u Ministarstvu unutarnjih poslova.
Hrvatska udruga banaka (HUB) ima spremne savjete korisnicima kartica kako izbjeći prijevaru.
- Treba koristiti mobilni uređaj te stolno ili prijenosno računalo zaštićeno najnovijim sigurnosnim softverom te prije slanja kartičnih podataka provjeriti prodavatelja i uvjete poslovanja internetske trgovine - upozorava HUB te dodaje kako se vlasnici kartica trebaju prijaviti za sigurnosne kôdove Verified by Visa ili MasterCard SecureCode i da kartične podatke unose samo na sigurnim stranicama.
- Potražite ’https’ na početku, a ne samo ’http’, te sličicu neotključanog lokota pokraj trake za adresu. Ne unosite kartične podatke na javnim ili zajedničkim računalima. Uvijek se odjavite nakon kupovine i sačuvajte e-poruku s potvrdom kao dokaz - kažu u HUB-u i dodaju kako se svi dodatni savjeti mogu pronaći na stranici www.sigurnostnainternetu.hr.
Lažnjaci mogu imati sličan naziv i biti opasni
Povoljna cijena privukla je kupca na kupnju Stihlove motorne pile preko Facebook grupe. Mislio je da kupuje originalnu pilu tvrtke duge tradicije. No kad je stigla, vidio je da na pili piše Still, a ne Stihl. Kad su s pile pri korištenju otpali lanci i ozlijedili ga, obavijestio je policiju i prijavio prodavatelja.
Prodavača se može provjeriti na webu
Među čestim krivotvorinama su sunčane naočale Ray-Ban, dizajnerske torbe, parfemi te sportska obuća i odjeća. Kupci vole majice Lacoste pa i one mogu biti lažne. Na internetskoj stranici proizvođača popis je ovlaštenih distributera i web trgovina pa se i tako može provjeriti prodaje li netko original.
Ako je jako jeftino, vrlo vjerojatno je "lažnjak"
Čitatelj je na eBayu naručio četiri joysticka za oko 270 kuna. Ubrzo je dobio obavijest iz Carinske uprave da su krivotvoreni. Carina ga je teretila za povredu industrijskog dizajna i autorskog prava, a uz to su još bili i troškovi skladištenja te uništavanja, ukupno do 20.000 kuna.