Risovi su često uvjereni u svoju nevidljivost, govori nam Vedran Slijepčević, viši predavač na Veleučilištu u Karlovcu, član Interventnog tima za vuka i risa, koji djeluje u okviru Ministarstva gospodarstva, te važan član tima u projektu Life Lynx, kojim se uspješno zaustavlja izumiranje dinarske i jugoistočne alpske populacije risa, naše najveće mačke, komentirajući snimku našeg čitatelja iz Lukova kraj Fužina na kojoj se vidi ris, a za kojeg kaže da ga ne može identificirati.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Radi se o odraslom mužjaku koji se osjeća sigurno i zaklonjeno te mu prisutnost čovjeka u blizini ne predstavlja prijetnju. Fora je u tome da se bliži vrijeme parenja risova, a za to vrijeme mužjaci se puno više kreću, na većim površinama, prelaze čak i prometnice, a uslijed djelovanja hormona pokazuju i smanjeni strah od čovjeka - kaže Slijepčević dodajući kako ih to ne čini ništa opasnijima jer u čovjeku ne prepoznaju prijetnju niti im čovjek predstavlja potencijalni plijen, jednostavno ga ignoriraju.
Čitatelj koji je risa i snimio kaže da tu životinju nije vidio nikada u životu. - Išao sam prema vikendici na kojoj su radovi i dojednom mi je nešto pretrčalo cestu i mi stanemo kad ono sa strane ris liže šapu i gleda u nas - kaže čitatelj.
- Nikada nismo vidjeli risa na tom području. Nije nas strah, nismo mu ništa napravili pa da bi nas mogao ugroziti, Vidjeli smo ga snimili i prošli smo. Prvi puta smo ga vidjeli - kaže i dodaje da ne ide često u vikendicu. - Možda smo dva puta u mjesecu gore, ali nikada tamo nismo vidjeli takvu životinju. Došao nam je na jedno dva metra, mi smo u autu sjedili, gledali u čudu, a on je sjedio na snijegu - dodaje čitatelj.