Klinika za dječju kirurgiju Kliničkog bolničkog centra Rijeka među prvim je klinikama u Hrvatskoj koje su u liječenju opeklina koristile uređaj za proizvodnju privremene sintetske kože.
Prijenosni elektrorotirajući sistem ovog uređaja printa nanovlaknasti matriks direktno na ranu, a sam zahvat je bezbolan i može se izvoditi bez anestezije.
Zahvat traje najviše pet minuta i dosad su ga izveli na troje djece. Primjena ove metode liječenja nema ograničenja u površini koja se može tretirati i pogodna je i za dublje opekline.
– Velika prednost ove metode je što se ona radi u potpunosti »in situ« To znači da se tzv. zaštitna koža posebnim uređajem printa direktno na ozlijeđeno područje. Stvara se poluprozirni sloj koji djeluje zaštitno i stvara povoljne uvjete za prirodnu regeneraciju tkiva ispod ovog sloja. S obzirom na to da su opekline, nažalost, čest razlog dolaska malih pacijenata u hitnu ambulantu Klinike za dječju kirurgiju, u kratkom razdoblju već su tri pacijenta izliječena matriks metodom sa zasad izvrsnim kratkoročnim rezultatima - objasnila je doc. dr. Ana Bosak Veršić za Novi list.
Nažalost, tjelesne ozljede vodeći su uzrok smrti u djece, što potvrđuje i doc. dr. Bosak Veršić i ističe da je trauma vodeći uzrok morbiditeta i mortaliteta u djece, a opekline čine veliki udio tih ozljeda.
– Ovu metodu moguće je primijeniti za sve povrede kože, parcijalne ili pune debljine, kao što su oguljotine, donorska mjesta s kojih se uzimaju uzorci za transplantaciju kože, kirurške rezove, ulkuse i opekline - zaključila je doc. dr. Bosak Veršić.