Skup se održao u Rijeci u četvrtak u sklopu Europskog foruma, dvodnevne manifestacije u organizaciji Sveučilišta u Rijeci i grupacije Lürssen.
Europski forum održava se u sklopu proslave 50. obljetnice riječkoga Sveučilišta. Otvoren je u srijedu, a sastoji se od četiriju panela na kojima sudjeluju predstavnici poslovnog i financijskog sektora iz regije, diplomati i stručnjaci za multilateralne odnose te predstavnici akademske zajednice.
Rektorica Prijić Samaržija u uvodu panela o budućnosti sveučilišta je istaknula da su ona najvažnija značajka sadašnjeg vremena i buduće promjene. Sveučilišta doživljavaju transformaciju i moraju poticati inovativnost kako bi i ispunjavala svoju misiju u društvu i bila nositelj društvenog razvoja, rekla je.
Živimo u vremenu mnogih izazova, od klimatskih promjena, rata u Ukrajini, pandemije covida i postcovid razdoblja, migracija, a s druge strane imamo krizu demokracije i ljudskih prava u svijetu, istaknula je, dodajući da sveučilišta mogu odgovore tražiti u suradnji s drugim partnerima, posebno iz poslovnog sektora, pa su takvi skupovi posebno važni.
Također je istaknula da se mijenja način rada sa studentima na sveučilištima, a mijenjaju se i studenti, koji sve više žele raditi više poslova u životu, a ne ostati u jednom radnom okruženju cijeli radni vijek. "Za to su potrebne mikrokvalifikacije, a ujedno moramo pripremati studente i za poslove koji još niti ne postoje", zaključila je rektorica.
Izvršni direktor tvrtke Lürssen Peter Lürssen složio se da je suradnja sveučilišta s gospodarskim sektorom vrlo važna. I pomorski te brodograđevni sektor iz kojeg dolazi su u razdoblju transformacije, vidljivom u raznim aspektima poslovanja, od digitalne transformacije do sigurnosti na radu, ocijenio je Lürssen. Istaknuo je značenje ulaganja u inovacije i istraživanja koja donose nove mogućnosti.
Riječki gradonačelnik Marko Filipović rekao je da su i u Rijeci vidljive posljedice događaja u svijetu, ponajprije kroz snažan priljev migranata na putu prema zapadnoj Europi.
Mi nastojimo pomagati tim ljudima koliko možemo i želimo ostati otvoren grad. Mi ovdje stalno živimo u vremenima kriza, koje se smjenjuju jedna za drugom. Ovo razdoblje u razvoju Rijeke, s brojnim ulaganjima i razvojnim projektima, velika je prilika za sjajnu budućnost grada, zaključio je.
Sudionike je pozdravio i župan Zlatko Komadina, koji je ocijenio da je Sveučilište u Rijeci najbolje u Hrvatskoj. To je moderno i otvoreno sveučilište koje je uključeno u sva ključna događanja na ovom području, rekao je.
U panelu o temi sveučilišta budućnosti i socijalnih inovacija govorili su Peter Lürssen i predsjednik zaklade Erste Foundation Andreas Treichl.